4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetők már átestek a ló túloldalára a Fed pénzpumpájának megszüntetése miatti aggodalmakat illetően. Mindenesetre jövő héten Bernanke tisztázhatja a piac előtt a terveit, vélik a Raiffeisen szakemberei.

Pont kerül a deficiteljárás végére is

Erőteljes hullámzáson van túl a magyar piac. Az elmúlt napokat egyfajta minipánik jellemezte (lásd: Ilyen nyomás alatt még nem voltak Matolcsyék), főként a kötvények oldalán: a 10 éves hozam egy ponton azzal fenyegetett, hogy idei csúcsára emelkedik. Globálisan látható volt az utóbbi időszakban a feltörekvő piacok gyengélkedése, miután egyre vérmesebbek a várakozások a Fed kilépésével kapcsolatban - írják a Raiffeisen szakemberei heti elemzésükben. Véleményük szerint már a ló túloldalára is kerültek a befektetők. Mindazonáltal némi hozamemelkedésre hosszabb ideje számítottak már a fejlett piacokon várt történések miatt. Ahogy ugyanis az európai gazdaság is kezd kikecmeregni a recesszióból egyre kevésbé indokoltak a 2 százalék alatti tízéves hozamok a fejlett piaci kötvényeken. Ez pedig azt jelenti, hogy egy magasabb bázisra tevődik a felár, ami a magyar eszközöket jellemzi - írják.

A héten az inflációs statisztikában a legnagyobb meglepetést a ruházkodáshoz kapcsolódó árak visszafogottsága adta, de más területeken lényegében a trendekbe illő folyamatot láthattunk májusban is. A monetáris politika célértékétől messze elmarad a legtöbb mutató szerint az infláció (kivétel a maginflációt, ami 3,2 százalékon áll - ebben a "rezsicsökkentés" java nincs kimutatva). Mégis a hullámzó feltörekvő piacokat látva a befektetők elkezdték kiárazni a kamatcsökkentési várakozásokat. Itt az elemzők véleménye szerint túlzásba estek.

Az előttünk lévő héten a béradatokat teszi közzé a KSH. Ezen felül természetesen a pénteki tanácskozás lesz érdekes, melyen az európai pénzügyminiszterek találkoznak. Brüsszelről már tudjuk, hogy javasolja a túlzott deficit eljárás megszűntetését hazánkkal kapcsolatosan, de ezt a tagországok vezetőinek is el kell fogadnia. Az mindazonáltal nagyon nagy meglepetés lenne, ha visszautasítanák a brüsszeli ajánlást - olvasható a Raiffeissen elemzésében.

Az elmúlt 11 év harmadik legnagyobb eszközkivonása történt a héten

Egyértelműen kijelenthető, hogy véget ért az alacsony volatilitású időszak, amely az elmúlt hónapokban volt jellemző a részvénypiacokra, de akár a kötvénypiacokra is. A félelem, hogy a Fed megvonja havi 85 milliárd dolláros mézes bödönét a piacoktól óriási pénzösszegeket mozgatott meg. Nem segített, hogy Japánban sem biztosították a piacokat kitartásukról és változatlan formában hagyták meg a programot. Így egyértelműen kijelenthető, hogy a jövő hét legfontosabb eseménye az amerikai jegybanki kamatdöntő ülés lesz. Most nem csak a szokásos kommunikét teszik közzé, hanem sajtótájékoztató is lesz, illetve gazdasági előrejelzéseiket is publikálják. Az előbbi azért nagyon fontos, mert Bernanke ott tisztázhatja a piac számára jövőbeli terveit.

A Raiffeisen bank szakembereinek várakozása továbbra is az, hogy szeptemberben kerül sor először a 85 milliárd $ megnyesésére, amit az augusztusi Jackson Hole konferencián készítenek elő. Az elmúlt hetek pénzmozgásai jól szemléltei, hogy milyen gyorsan és milyen erősen reagálnak a tőkepiacok bizonyos jövőképükkel pillanatnyilag nem összeegyeztethető információkra. 2002 óta a 3. legnagyobb feltörekvőpiaci eszközkivonás ment vége az elmúlt héten. Az amerikai kötvényalapokból 2010 decemberében áramolt ki annyi pénz, mint az előző héten. A részvényalapok május első hetéhez hasonlóan most is kivonásokkal kezdték a hónapot. A kivont sok pénz nagy része ETF-ekben áramlik.

Az év első 5 hónapjában 107,4 milliárd dollárral nőtt a kezelt vagyonuk. Beléptünk a második negyedévbe és elkezdődtek az előzetes várakozási közlemények a cégektől a gyorsjelentés előtt. Amíg áprilisban még 6,1 százalékos eredménybővülést vártak 2Q-ra, addig most már csak 2,8 százalékra számítanak. Az eddig felszólaló 116 cégből 93 tett negatív előrejelzéseket. 2001 első negyedéve óta példátlan ez a fajta borúlátás. Az S&P 500-as index gyenge forgalommal zárta a hetet. Sikerült újra csütörtökön elrugaszkodnia az 50nmá-ról (1613). Ellenállást a 1645/1650-es szint ad, míg támaszt a 1635 alatt újra a má, illetve az 1600/1595-ös szint nyújt. A jövő hét első felében inkább a kivárás lesz jellemző, míg a Fed döntést követően annak megfelelő irányt vesz majd fel a piac. Továbbra is bőségesen vannak befektetők, akik alacsonyabb szinteken bevásárolnának az emelkedésbe.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!