Az év eleji alulteljesítés után az elmúlt három hónapban érdemben javult a magyar piac megítélése, sőt az utóbbi hetekben arról beszélhetünk, hogy már-már túlzott az optimizmus, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a kormány reformterveiről egyelőre kevés kézzelfogható intézkedés ismert - olvasható a Raiffeisen Bank legfrissebb negyedéves elemzésében.
Kockázatok a csomagban
A bank szakemberei bizonytalanságot látnak a Széll Kálmán Terv megvalósítását illetően, hiszen szerintük a nyugdíjrendszer átalakítása például komoly politikai kockázatokat hordoz, míg a gyógyszerkassza tervezett 120 milliárdos kiadáscsökkentése a legtöbb szakértő szerint csak komoly véráldozatok árán valósítható meg.
Ezeket a kockázatokat ellensúlyozhatja azonban, hogy a következő időszakban felülsúlyozásra kerülhetnek a fejlődő piacok a fejlettekkel szemben a befektetői portfóliókban. Éppen ezért ha nem történik komoly negatív meglepetés a kormányzati kommunikációban, akkor ez akár teljes egészében kiegyensúlyozhatja az országspecifikus kockázatokat.
"Összességében tehát mérsékelten optimisták lehetünk a hazai eszközök mind relatív, mind abszolút teljesítményét illetően a reformok megvalósításával kapcsolatos kockázatok ellenére" - foglalják össze a Raiffeisen elemzői.
Az OTP lehet a legnagyobb nyertes
Ha pedig megvalósul a fenti forgatókönyv, annak a részvénypiacon az OTP lehet az egyik legnagyobb nyertese, hiszen a legnagyobb magyar bank számára mindig kedvező, ha a hazai gazdaság jó megítélés alá esik. Szintén pozitívum a cég számára, hogy hosszas vita után lassan megegyezés születik a kormány és a bankok között a bajba jutott devizahitelesek megmentésére, ezzel pedig július elején véget érhet a kilakoltatási moratórium is. "Emellett látunk rá esélyt, hogy a devizaárfolyamok a vártnál kedvezőbben alakuljanak, mely felhajtó erő lehet a részvényárfolyam számára" - hangsúlyozzák a szakemberek az elemzésben.
Az elmúlt hónapok olajár-emelkedésének egyik haszonélvezője a Mol volt a hazai piacon, a Raiffeisen várakozása szerint a kedvező környezet továbbra is fennmaradhat. "A cég számára a legelőnyösebb az lenne, ha az olajárak a jelenlegi szinteken, vagy mérsékelten alatta stabilizálódnának. Ez bőséges nyereséget biztosítana továbbra is, ugyanakkor már nem növelné tovább az infláció és a gazdasági visszaesés veszélyét" - olvasható az elemzésben.
Jelen pillanatban egyetlen komoly lefelé mutató kockázatot látnak az elemzők az olajcéggel kapcsolatban: nevezetesen azt, hogy esetleg a szíriai zavargások annyira elfajulnak, hogy az veszélyezteti az INA kútjainak kitermelését. Ezek a kutak tavaly a Mol-INA csoport kitermelésének mindössze 4 százalékát adták, az idén viszont akár 10 százalék is lehet ez az arány.
"Mindezeket figyelembe véve további emelkedést valószínűsítünk középtávon, ugyanakkor a kedvező hírek nagy része már beárazott, így az előző negyedévben látott felülteljesítés a piachoz képest már nem valószínű" - foglalták össze a Mol kilátásait az elemzők.
A Magyar Telekommal kapcsolatban a szakértők azt emelték ki, hogy az 50 forintos osztalék minden bizonnyal beárazásra került, a 600 forint (8,3 százalékos osztalékhozam), vagy a feletti részvényárfolyam véleményük szerint hozam/kockázat alapján már nem megfelelő arra, hogy nagyobb pozíció tartását indokolják.
A szelvényvágás után két tényező segítheti még a telekom-papírt: az egyik a hazai kötvényhozamok csökkenése, ami Magyarország megítélésének javulását feltételezi, a másik pedig az, ha esetleg az Európai Unió úgy dönt, hogy a tavaly befizetett különadó ellentétes az uniós joggal, hiszen ez akár az osztalék jelentős emelkedését hozhatná.
Gyógyszergyártók: komoly kérdőjel
A Raiffeisen szerint a következő időszakban a legnagyobb kérdőjel a gyógyszergyártók teljesítménye lesz, hiszen továbbra sem látszanak teljesen világosan a kormány reformtervei a gyógyszerkasszával kapcsolatban, de szinte borítékolható, hogy jelentősen emelkednek a gyártók befizetései.
A szakemberek számításai szerint az eddig bejelentett intézkedések (a hazai támogatott gyógyszerek forgalma után fizetendő különadó 12-ről 18 százalékra emelése és az 5 milliós orvoslátogatói díj megduplázása) nagyságrendileg évi 4 milliárd forinttal csökkentenék mind a Richter, mind pedig az Egis üzemi eredményét. Összehasonlításképpen a Richter üzemi eredménye tavaly 63, az Egisé 15 milliárd volt. A legfőbb kérdés az lehet, hogy a fenti összegek továbbra is leírhatók lesznek-e a K+F kiadásokkal szemben, vagy sem.
"Mi hisszük, hogy legalább bizonyos mértékben leírhatóak maradnak figyelembe véve, hogy korábban a kormányzat egyik fő prioritásának nevezte a hazai K+F tevékenység támogatását" - vélik a Raiffeisen elemzői. Ugyanakkor szerintük igen problematikus, hogy további hosszú hetek telhetnek el bizonytalanságban, szélsőségesen negatív végkimenetelek felbukkanásának lehetőségével, márpedig ez az állapot az, amit a piac a legkevésbé tolerál.
"Így hiába van mindkét papír olyan szinteken, amelyek alapján fundamentális szempontból vételre ajánlhatóak, mindkét papír továbbra is alulteljesítő maradhat, amíg a helyzet nem tisztázódik. Különösen igaz ez az Egisre, amely sokkal érzékenyebb az elvonásokra" - foglalják össze a szektor szereplőinek kilátásait.
mfor.hu