A 30 vezető iparvállalat indexe, a Dow Jones ipari átlag 318 ponttal, 1,96 százalékkal 15879 pontra esett. Az S&P 500-as mutató értéke 38 ponttal, 2,09 százalékot zuhant, és 1790 ponton zárta a napot. Ez a mutató 2012 júniusa óta nem zuhant olyan mértékben, mint ezen a héten. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 91 ponttal, azaz 2,15 százalékkal csökkent, és záráskor 4128 ponton állt.
Az ázsiai és az európai tőzsdék után az amerikai részvénypiacok sem tudták kivonni magukat a pénteken már második napja tartó globális eladási hullám hatása alól, amely a feltörekvő országok devizáit sújtotta a leginkább. A török líra árfolyama zuhanás közben több rekordot is megdöntött, a dél-afrikai rand dollárárfolyama ötéves mélypontra süllyedt. Az argentin peso 12 éve nem látott napi veszteséget szenvedett el. A befektetők a menedéknek tartott német, amerikai államkötvényekbe csoportosítottak át, japán jent és aranyat vásároltak.
Az elemzők különböző okokkal magyarázták a feltörekvő piacokról való tömeges menekülést, de abban egyetértettek, hogy komolyan hozzájárulhatott az a várakozás, hogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed illetékes testülete kedden kezdődő kétnapos ülésén folytatja a gazdaságélénkítő célú kötvényvásárlások jelenleg havi 75 milliárd dolláros volumenének csökkentését. Ez sok piaci résztvevőt arra ösztönöz, hogy a feltörekvő piacokról kevésbé kockázatos eszközökbe csoportosítsa át befektetéseit. Emellett szerepe lehetett a piaci felbolydulásban néhány helyi fejleménynek Argentínában, Törökországban és Ukrajnában. Szerepet játszhatott még az az aggodalom is, hogy megtorpanni látszik a gazdasági növekedés Kínában.
MTI