3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2000-es évek első tizede hatalmas áremelkedést hozott a különböző nyersanyagok piacán, az olaj, arany, vas, szén, rizs, kakaó, stb ára mind megsokszorozódott. A 2008-as eufóriával azonban valószínűleg véget ért a nyersanyagok évtizede, erről már írtam korábban is.

Egyrészt minden felhasználó racionalizált, alkalmazkodott a megugró árakhoz (lásd pl. az új, kisfogyasztású benzinmotorok terjedése, LED-ek, hőszigetelés), másrészt recessziós környezet van, tehát a kereslet nem nő/visszaesik. Eközben hatalmas új kapacitások nyíltak-nyílnak (pl. palagáz-forradalom, mongol, ausztrál, stb. bányák nyitása) tehát a kínálat nő.

Hacsak nem alakul ki extrém inflációs környezet (egyelőre ennek nincs sok jele, legalábbis rövid-középtávon) a nyersanyagok nem jelentenek igazán jó befektetési lehetőséget  - ellentétben az előző 10 évvel. Azonban ha nem emelkedik tovább a nyersanyagok ára (éppúgy, mint a 70-es évek ársokkja utáni dezinflációs 80-as években is végig oldalazott), akkor a nyersanyagorientált országok gazdaságai bajba kerülhetnek, politikai rendszerei meginoghatnak.

A téma kapcsán jó cikk:
//gurulohordo.blog.hu/2013/04/11/bukhat_az_olaj_kozponti_bankja

és ezen belül is jó ábra:
//www.businessinsider.com/breakeven-oil-prices-2012-6

Egészen elképesztően magas olajárakra rendezkedtek be az eddig az olajboomból jólétet és szavazói hallgatást vásárló rezsimjei, de lassan ütött az órájuk. Az oroszok költségvetése mára (szemben a pár évvel ezelőtti 20-25 dollárral) 115 dolláros olajárral van csak egyensúlyban, s bár a korábbról felhalmozott tartalékaikból még pár évig költhetnek, hamarosan szembe kell majd nézniük a rideg valósággal: olajon, fegyvereken és korrupción kívül más exportcikkük nincs, és ez meg fogja rengetni a Putyin-rendszert. Ugyanez igaz Venezuelára, ahol az elmúlt 10 év hatalmas olajáremelkedése ellenére már most a tönk szélére került a hagymázas szocialista rendszer, növekedés nincs, infláció annál inkább, folyamatos leértékelődési nyomás. Itt is hamarosan kiborul a bili.

Ami azonban számomra a legmegdöbbentőbb, az az, hogy a szaúdiak is úgy felfuttatták a költekezést (meg a lakosságot), hogy 78 dolláros olajár alatt költségvetési deficitjük lenne. Az "ultimate" olajkirályság is ide jutott? Elképesztő. Márpedig, mivel a kereslet-kínálat törvényszerűségei alapján a nyersanyagárak felfutásának valószínűleg vége, nagy valószínűséggel számíthatunk arra, hogy a nyersanyagtermelő, a szektornak nagy kitettséggel rendelkező országokban bajok lesznek: megszorítások, bankválságok, devizakrízisek, politikai válságok. Ide tartozik a fenti olaj/gázdiktatúrákon kívül Dél-Afrika, Brazília, de például a fejlett Ausztrália is. A feltörekvő országok közül tehát jónéhány. Ezeknél szerintem a KEU régió országai is jobb befektetési lehetőségeket tartogatnak, de az igazán nagy növekedés valószínűleg a fekete-afrikai térségtől várható.

Aki tehát az emerging világon belül akar befektetni, annak valószínűleg érdemes szelektálnia, és a nyersanyagtermelők helyett más országokra összpontosítani...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!