3p

A 90-es években a gazdasági élet talán a legbefolyásosabb személye volt Alan Greenspan a Fed egykori vezetője. A közgazdász szerint óriási gondok vannak a piacokon. Ráadásul az infláció, amellyel manapság senki nem számol, hamarosan megindulhat felfele.

A Fed egykori elnöke több válság alatt helyt kellett, hogy álljon, így mondhatjuk látott egyet, s mást. Az 1990-es évek végén a dotcom láz idején például felhívtam figyelmet arra, hogy az árak növekedése túlzó, a piacokon buborék alakult ki, ami veszélyes lehet a gazdaságra is. Mondhatni a többi történelem, de 2000-ben a lufi kidurrant, és a piacokon előbb súlyos lejtmenet jött, majd évekig tartott, míg megközelítették ismét a túlfűtött időszak szintjét. Az akkori válságban számtalan nagyreményű internetes cég dőlt össze kártyavárként és dollár százmilliárdok "égtek el".

Alan Greenspan szerint a helyzet most is aggasztó, a piacon ugyanis ismét buborék alakult ki. Sőt a közgazdász szerint a helyzetet bonyolítja, hogy nem is egy, hanem rögtön kettő, hiszen a részvénypiac mellett a kötvénypiacon is sikerült jókora lufit fújnia a befektetőknek a és brókereknek.

A részvénypiacon kialakult túlzottan magas árakra már többen is figyelmeztettek, de a kötvénypiac, amiről nagyobb nyilvánosság előtt nem sok szó esik legalább ekkora problémát jelent. A Fed elnöke a Bloomberg TV-nek adott interjújában azt hangsúlyozta, hogy a kötvénypiaci buborék kritikus kérdés lesz. Rövid távon látszólag minden rendben van, vélekedett, de a hosszú kötvények kamatai azok, amik a nagyon fontos hatással vannak, illetve ezek alakítják a gazdasági struktúrát.

Alan Greenspan aki a Fedet 1987 és 2006 között vezette, a kötvénypiaci buborék egyik legfontosabb okaként a növekvő szövetségi költségvetési hiányt említette. A szakértő szerint kifejezetten aggasztó ütemben kezdtek el emelkedni a kamatlábak. Az évekig 0-1 százalék között mozgó kamatok az utóbbi hónapokban "fű alatt" folyamatosan emelkedtek, a 10 éves amerikai államkötvények hozama csütörtökön már 2,75 százalék felett állt. Összehasonlításképp érdemes megemlíteni, hogy a német 10 éves kötvények szintén komoly emelkedés után is csak 0,7 százalékon állnak, míg a hasonló futamidejű magyar kötvényekre 2,38 százalékot "fizetnek".

Aggasztó képet festett Greenspan - jön a 7 szűk esztendő?


Greenspan szerint meglehetősen instabilak a hosszútávú fiskális kilátások,amelyeket eddig kordában tartott a nagyon alacsony infláció, és az ezzel járó kisebb kamatkiadás. A közgazdász azt is kiemelte, hogy az elnök keddi, úgynevezett State of the Union beszédében ígért nagyszabású infrastrukturális fejlesztésekre igazából nincs finanszírozási forrás. Alan Greenspan szerint közelítünk ahhoz a ponthoz, amikor az infláció hirtelen elindul felfelé, bár azt nem lehet pontosan megmondani mikor fog mindez bekövetkezni. Ez az előrejelzés már csak azért is figyelemre méltó, mert az utóbbi időben a jegybankok – legyen szó a Fed-ről vagy az EKB-ról – legnagyobb problémája az alacsony infláció volt, és szerintük a jövőben is alacsonyabb lesz az árak emelkedése, mint az infláció célszint. Ezzel egybecseng, hogy számos olyan felmérés van, amelyben a gazdasági szereplők a legkevésbé az infláció emelkedésétől tartanak.

A közgazdász szerint, ha ehhez hozzávesszük, hogy alacsony a termelékenység növekedése, és a dollár is jelentősen gyengült az utóbbi időben. Mindezek a gazdaságpolitikusok egyik rémálmával, a stagfláció veszélyével fenyegetnek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!