Az elmúlt napok vérengzése után várható volt egy kisebb felpattanás a Budapesti Értéktőzsdén, a nemzetközi pánik mérséklődésével a BUX is feljebb tudott kapaszkodni. A zuhanáshoz hasonlóan az emelkedést is az OTP vezeti, a bank papírjai az első néhány órában több mint 7 százalékkal lettek drágábbak.
A BUX index délelőtt 16 691 ponton állt, ez 3,26 százalékkal volt magasabb a tegnap délutáni értéknél. A részvényforgalom az elmúlt napokhoz hasonlóan ma is magas volt, az első néhány órában 5,4 milliárd forint forgott a piacon. A vezető papírok közül az OTP vezette az emelkedést, a bankpapírok 7,78 százalékos drágulás után 4850 forintot értek. A hét első napján több mint 30 százalékot bukott a részvény, így a túladottság miatt már várható volt egy kis felpattanás.
A Mol 3,46 százalékkal állt tegnapi árfolyama felett, 13 450 forintért cseréltek gazdát a részvények, míg a Magyar Telekom a tegnapi nagy zuhanás után ma reggel 0,42 százalékot javított, 723 forinton állt.
Jól kezdték a napot a gyógyszergyártók is: az Egis 11 700 forintos ára ugyanannyi volt, mint szerda délután, míg a Richter minimális emelkedés után 32 010 forintba került.
Szerda délután már látszottak az első jelei annak, hogy kezdenek megnyugodni a nemzetközi piacok, a világ jegybankjainak összehangolt kamatvágása után a Wall Streeten hullámzó volt a kereskedés, csak a nap végén látott lehúzás rántotta mínuszba az indexeket. Másrészt a részvények túladottsága miatt már időszerű volt egy kisebb felpattanás, ennek lehetünk most szemtanúi. Hosszabb távon várhatóan marad a bizonytalanság, amíg az európai államok nem tőkésítik fel a bankokat, addig tartós megnyugvás nem várható.
A brit kormány tegnap már bejelentette, hogy 250 milliárd fontnyi segélyt nyújt az ország bankjainak, hogy kilábaljanak a hitelválságból, cserébe kisebbségi tulajdonrészt szerez. Amerikában most hasonlóban gondolkodnak: elképzelhető, hogy a múlt héten elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag keretében részben állami tulajdonba kerülnek majd bizonyos bankok.
A forint erősödéssel kezdett reggel a devizapiacon: a szerdai záráskor tapasztalt 252,50 körüli árfolyamról a magyar fizetőeszköz délelőttre 250-ig erősödött az euróval szemben. Szerdán délután rövid időre 255 fölé is kúszott az árfolyam.
Az olaj ára az elmúlt napok zuhanása után délelőtt megfordult, és felfelé indult a világ árutőzsdéin. Tizenegy óra előtt 88,85 dollárba került egy hordó nyersanyag, ez 10 centtel volt alacsonyabb a tegnapi árnál.
A tengerentúlon jelentős makroadat ma sem jelenik meg, a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a nagykereskedelmi raktárkészletek alakulását közlik.
Hazánkban a külkereskedelmi termékforgalom alakulását közölte reggel a KSH. A külkereskedelmi mérleg augusztusban 23 milliárd forintos hiányt mutatott, ami 18 milliárdos javulás 2007 azonos hónapjához képest. Az év első nyolc hónapjában az export 11 százalékkal, az import pedig 10 százalékkal nőtt, a külkereskedelmi mérleg egyensúlyba került, 115 milliárd forinttal javult az előző év hasonló időszakához képest.