Mint mindig, ezúttal is többféle erőhatás járult hozzá a dollár hirtelen hajrájához. Először is az év folyamán mind a befektetőknél, mind a kereskedőknél elszaporodtak a dollár short pozíciók, így minden pillanatban megvolt annak az esélye, hogy egy short covering hullám söpör végig a piacokon. Másodsorban, miután az SNB (Svájci Nemzeti Bank) gyakorlatilag készen áll a pénznyomtatásra, hogy megállítsa valutája további erősödését, és miután a japán pénzügyminisztérium komolyabb beavatkozással fenyeget, így átmenetileg a dollár kénytelen betölteni a kedvenc menedékvaluta szerepét, annak ellenére, hogy a Federal Reserve a valuta leértékelésén fáradozik. Harmadsorban Obama foglalkoztatási csomagjának – mely jövőre jelentős lendületet adhat az amerikai gazdaságnak – reális esélye van a kongresszusi jóváhagyásra. Hogy ez az új ösztönző program mennyiben fér össze a költségvetési hiány csökkentésére vonatkozó célokkal, az már egy más kérdés.
Végül az is vitathatatlan, hogy a dollár legutóbbi erősödését, az euró aktuális vergődésének is köszönheti. A 1,40 és 1,45 közötti árfolyamsáv, mely az elmúlt hónapokban makacson tartotta magát, a múlt héten megadta magát, és miután az európai adósság- és bankválság napról napra egyre veszélyesebb ingadozásokat mutat, meglehet, hogy jó ideig nem is fogjuk viszontlátni ezeket a szinteket.
Görögország közben menthetetlenül sodródik a csőd felé, annak ellenére, hogy a pénzügyminiszter Evangelos Venizelos a napokban kétségbeesett intézkedéseket jelentett be az adóbevételek növelésére. Az adóelkerülő feketegazdaság, a válság kirobbanása óta növekedésnek indult Görögországban, ugyanakkor a kormány komoly nehézségekkel küzd, az ország hatalmas államháztartási hiányának befoltozásában. Mivel pillanatnyilag számos eurótag vonakodik a jövő havi mentőhitelekben való részvételtől, és miután Görögországnak is elfogyott a pénze, így a csőd lehetőségét immár aktívan tárgyalják Európában, elsősorban Németországban. Finnország mellet már más államok is biztonsági fedezetet követelnek a további hitelek ellenében. Az egyik német EU politikus még azt is felvetette, hogy Európának kellene átvenni az adóbeszedés és az állami vagyon privatizálásának irányítását Athénban. Ez természetesen komolyan felzaklatta a görögöket.
Ezzel egyidőben Európa számos pontján terjedt tovább a pénzügyi tűzvész. Több francia nagybank újfent leminősítés előtt állhat, mivel a Moody's úgy látja, hogy túlzottan nagy a kitettségük Görögország felé. A Soc. Gen’s pénzintézet részvényárfolyama reggel további 12 százalékkal 19 éves mélypontra zuhant. Ugyanakkor Jürgen Stark, az EKB igazgatósági tagjának pénteki lemondása jól mutatja, hogy a német pénzügyi vezetők változatlanul ellenzik a központi bank kötvényvásárlási programját, mely szerintük komolyan kompromittálja a bank hitelességét és csak elnyújtja az inflációt. Végül, ha közelről megvizsgáljuk a Német Alkotmánybíróság múlt heti döntését, úgy jól láthatjuk, hogy az ország semmiféleképpen sem járulhat hozzá az eurókötvények kibocsátásához, vagy egyéb fiskális unióhoz. Amennyiben az utóbbit egyértelműen kizárják, úgy már csak az EFSF sebtapasz és a szélesebb körű EKB kötvényvásárlás kombinációja mentheti meg az eurót. Nem meglepő tehát, hogy a közös valuta védekező állásba vonult, a dollár pedig emelkedő pályára került.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés