35 százalékkal, 236 millió euróra (72,4 milliárd forint) nőtt a magyarországi ingatlanbefektetési piac az idei év első felében az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés többek között annak köszönhető, hogy a régiót domináló Lengyelországban csak 3 százalékkal nőtt a befektetések összértéke, Oroszországban pedig - vélhetően a politikai események hatására - 58 százalékos visszaesés volt tapasztalható - közölte a CBRE ingatlan-tanácsadó cég az mfor.hu-val.
A több mint 70 milliárdos spekulatív költés mellett, további 15 milliárd fordult üres ingatlan vagy székház-vásárlásra. Ez a piacméret még messze van a cseh, pláne a lengyel szinttől, de egyértelmű az emelkedő trend, ami a magyar ingatlanbefektetési piac javuló megítélését is jelenti.
A cseh ingatlanpiac egyébként szintén nyertese volt a lengyel és az orosz stagnálásnak, illetve visszaesésnek, ott ugyanis 36 százalékos volt a növekedés.
A nyugat-európai országok között kiemelkedik Franciaország, ahova közel kétszer annyi tőke érkezett 2014 második negyedében, mint egy évvel korábban. 2014 első felében kisszámú, de jelentős tranzakciót kötöttek, a befektetőket az olcsó források és a ciklusa alján álló bérleti díjak (a bérleti díjak elérték mélypontjukat, a jövőben emelkedés várható) motiválták. Az Egyesült Királyságban a befektetők továbbra is egyre aktívabbak a fővároson kívül: a teljes tőkebefektetések 60 százalékát nem Londonban költötték el, köztük 10 olyan tranzakció is történt, amik ázsiai és közel-keleti befektetőkhöz köthető – ráadásul az egyik ilyen ügylet 200 millió eurót is meghaladta.
Az európai kereskedelmi ingatlanbefektetési piacon 44 milliárd eurót költöttek a befektetők 2014 második negyedében, ami 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
mfor.hu