1998 július 24: BUX 8254 pont. Oroszországban már tavasz óta politika felfordulás van, a csökkenő olajárak miatt beomlottak a bevételek, az államháztartás egyensúlya megborult, válságcsomagokat állítanak össze, egyiket a másik után. A dollár-rubel árfolyam fixálva marad 6,29-en, habár több szakértő, közöttük Soros is azt javasolja, hogy adják fel a rögzítést. Az orosz kormány azonban attól fél, hogy ez a dollarizált gazdaság és bankrendszer összeomlását okozná (igazuk is volt egyébként). Oroszországból nagyarányú tőkemenekítés zajlik, klasszikus eset: a gazdagok lapátolják ki a pénzt, a szegények nem értik mi történik. Július 13-án az IMF és a Világbank 22,6 mrd dolláros csomagot állít össze, hogy a rövidesen lejáró dollár-adósságot hosszú lejáratúra cserélhesse a kormányzat. Jelcin eközben nyaralgat (ami önmagában is sokmindent elárul), majd július 29-én visszatér Moszkvába. Sokan azt várják, hogy leváltja a kormányt, és új programot hirdet, de csak a biztonsági szolgálatok vezetőjét cseréli. Az új főnök neve: Vlagyimir Putyin. Más változás nincs. Az adóbevételek júliusban még a kamatfizetésre sem elegendőek, a helyzet egyre fenntarthatatlanabb.
1998 augusztus 17: BUX 6987. Az orosz kormány bejelenti, hogy nem tudja fizetni adósságait, és átstrukturálás lesz, 90-napos moratórium a kifizetésekre, ez alatt letárgyalják a hitelezőkkel e helyzetet. A rubelt leértékelik, ezentúl egy széles sávban mozoghat: 5,3 és 7,1 között, a két oldalon a jegybank interveniálásra kötelezett. Vegyük észre, hogy a kormányzat még azt hiszi, hogy nem kell a teljes leértékelést meglépni, félmegoldást hoztak, legtöbbször a válságok így alakulnak: a piacok kényszerítik csak a végső megoldásra a politikusokat, maguktól jellemzően csak maszatolni próbálnak. Több kollégám ekkor azt mondta, hogy végre megvolt a leértékelés, az orosz csőd, a BUX beesett, mehetünk fel. Mi sem állt távolabb ettől.
1998 augusztus 25: BUX 6770. Az orosz tőzsdén a rubel 7,86-ig gyengült, a devizakereskedést beszüntették Moszkvában, a MICEX-en. Az orosz helyzet eldurvul, kiderül, hogy a rubel árfolyamát még így, 30% leértékelődés után sem lehet fenntartani. Kaotikussá kezd válni a helyzet.
1998. szeptember 2: BUX 5415. Az orosz jegybank végképp elengedi a rubelt, ami azonnal gyors összeomlásba kezd. Egyik ősbull kollégám megállapítja, hogy innentől csak felfelé vezet az út, a legrosszabb bekövetkezett, rosszabb hír nem tud jönni, minden negatívum beárazva. Pár nap múlva teljes vagyonvesztést szenved el.
1998. szeptember 21: BUX 3775. Rubel-dollár árfolyam 21! Én is bebuktam eddigre az összes pénzem J
Ez a BUX mélypontja. Innen felpattan 4600-ig, majd a 3700-as aljat még egyszer, október 8.-án teszteli. Az orosz válságot, a leértékelést, még a csődöt is többen várták, sokan féltek tőle, mégis, amikor bekövetkezett pusztító hatással járt. Azt gondolom, hogy a görög adósság átütemezése is komoly következményekkel járhat, hiába várjuk. Nincs beárazva.