3p

A várakozásokkal ellentétben 25 bázisponttal 6,75 százalékra csökkentette az alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa. A döntés hatására a forint hirtelen 281 fölé gyengült az euró ellenében.

A várakozások arról szóltak, hogy  7 százalékon hagyja az irányadó rátát az MNB Monetáris Tanácsa, de néhány szakember szerint már indokolt lenne egy vágás. Korábban a döntéshozók rendre úgy nyilatkoztak, hogy csak akkor képzelhető el az enyhítés, ha tartósan javul hazánk kockázati megítélése és az inflációs várakozások.

Az elmúlt hónapokban már látszott, hogy a jegybankban is egyre nagyobb lett a megosztottság, hiszen júniusban például még csak egy MT-tag szavazott a kamatcsökkentésre, majd a múlt hónapban már ketten érezték úgy, hogy megérett a helyzet egy vágásra. Az elemzők többsége előzetesen úgy gondolta, hogy akkor kezdődhet egy kamatcsökkentési ciklus, ha megszületik a megállapodás az EU-val és az IMF-fel egy újabb készenléti hitelkeretről, akkor ugyanis megnyugodna a piac.A jelek szerint most merészebb volt a jegybank.

„Kisebb meglepetésre 2010 tavasza után először kamatot vágott az MNB. Az eddigi jegybanki kommunikáció tükrében a monetáris kondíciók enyhítését vagy az inflációs kilátások javulása, vagy az ország kockázati megítélésének tartós javulása hozta meg. A júliusi inflációs adat nem hozott pozitív meglepetést, így a kamatcsökkentésnél feltehetően a kockázati felár javulása lehetett a döntő érv" - véli Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere

A szakember szerint a jelenlegi kedvezőbb környezet fennmaradása esetén további kamatcsökkentésekre kerülhet sor, azonban a nemzetközi helyzet instabilitása  IMF-megállapodás hiányában  hazánk kockázati megítélésének gyors romlásához is vezethet, ami az MNB-t akár újfent kamatemelésre kényszerítheti.

A döntés után hirtelen 281 fölé gyengült a forint az euróval szemben, most 280-nál áll az árfolyam.

"Míg az enyhülő pénzpiaci kondíciók, csökkenő hozamok és kockázati felárak, erősebb szinten stabilizálódó forintárfolyam, valamint a reálgazdasági mutatók alátámaszthatják az alapkamat csökkentését, az enyhülő, de még mindig jelenlevő stabilitási kockázatok, valamint az erősödő inflációs kockázatok a kivárást indokolhatták volna. Ezért egyelőre nem számítunk a kamatcsökkentés folytatására, amire az IMF tárgyalások lezárását követően kerülhet sor. A forint árfolyama annak ellenére gyengült a kamatdöntés hatására, hogy a pénzpiacok már árazták a kamatcsökkentést, így amennyiben a jegybanki kommentár megerősíti, hogy a kamatcsökkentési sorozat folytatása egyelőre nem várható, a forint árfolyama is visszakorrigálhat. Az év végéig további 25bp-os kamatcsökkentésre számítunk, amire a negyedik negyedévben kerülhet sor, így az év végére 6,5 százalékos alapkamatra számítunk. Ezt a jövő év első felében további 50bp-os kamatcsökkentés követheti, így a jövő év végén 6 százalék lehet az alapkamat" - mondta a döntés után Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

A döntés hátteréről délután háromkor sajtótájékoztatót tart Simor András, az MNB elnöke. Az eseményről szokás szerint az mfor.hu is tudósít.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!