3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mínuszban zártak az irányadó indexek a főbb ázsiai értéktőzsdéken hétfőn, a sanghaji tőzsde irányadó indexe több mint 8 százalékot zuhant, ilyen nagy mértékű napi csökkenésre 2007. február 27. óta nem volt példa.

Lefelé nyomják Ázsiában is az árfolyamokat a tengerentúli vállalatok gyenge gyorsjelentései, a nyersanyagok, köztük a réz, az arany és az olaj árának csökkenése, valamint a kínai gazdaság lassulásáról tanúskodó friss adatok. Emellett az amerikai kamatemelési ciklus elindításának közeledése is a részvényárak csökkenésének irányába hat.

Drasztikusan estek az indexek a kínai részvénypiacokon. A sanghaji tőzsde fő indexe, a Shanghai Composite 345,35 ponttal, 8,48 százalékkal, 3725,56 pontra zuhant, míg a második legnagyobb kínai tőzsde, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Composite Index 7,59 százalékkal, 1025,47 ponttal, 12 493,05 pontra esett. A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe 357,55 ponttal, 8,56 százalékkal, 3818,73 pontra süllyedt.

Több tényező összejátszása idézte elő az utóbbi több mint 8 év legnagyobb napi veszteségét. Az utóbbi három hétben összehangolt kormányzati intézkedések révén csillagászati összegeket - közel 800 milliárd dollár köz-, illetve magánpénzt - pumpáltak a tőzsdékre az összeomlás megakadályozására, és így is csak szerény eredményeket értek el. Mindez elpárologni látszik a hétfői profitrealizálás közepette, mivel a befektetők aggódnak a gazdaság lassulása miatt, ráadásul attól tartanak, hogy nem várható további lazítás a monetáris politikában. Az azonban még így sem világos a szakértőknek, hogy a délelőtti 2,5 százalékos mínuszokról miért gyorsult fel az indexek csökkenése a záráshoz közeledve.

A befektetői hangulaton sokat rontott az a hétfőn közzétett adat, miszerint a kínai iparvállalatok nyeresége 0,3 százalékkal csökkent júniusban az előző év azonos időszakához képest a májusi 0,6 és az áprilisi 2,6 százalékos növekedés után. A statisztikai hivatal a termelői árak csökkenésével magyarázta a profit visszaesését, amelyet nem ellensúlyozott a vállalatok pénzügyi költségeinek a közelmúltbeli kamatcsökkentésekből adódó mérséklődése. Júniusban éves alapon 4,8 százalékkal estek az ipari árak, immár a 39. egymást követő hónapban mértek csökkenést.

Az idei év első felében 0,7 százalékkal esett vissza az iparvállalatok nyeresége a tavalyi azonos időszakhoz képest. A 41 ipari szektorból 30 profitja emelkedett, 11-é csökkent. A bányaiparban 58,8 százalékkal, azon belül a kőolaj- és földgázkitermelésben 68,4 százalékkal zuhant a profit.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!