2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen, több mint három százalékkal esett az olaj ára azt követően, hogy a vasárnapi görögországi népszavazáson a többség elutasította a hitelezők reformjavaslatait, de az áresésben szerepet játszott a kínai tőzsdék mélyrepülése és az iráni atomprogramról szóló lehetséges megállapodás is.

A görög "nem" közvetve az olajárra is hatással volt, mivel kétségessé tette az ország euróövezeti tagságát, ami gyengítette az eurót a dollárral szemben.

Ha a dollár erősödik, többnyire csökken az árutőzsdéken a termékek, elsősorban az olaj ára, mivel az energiahordozó drágábbá válik azoknak, akik nem dollárban fizetnek érte.

Az északi-tengeri Brent alaptípusból egy hordó (159 liter) ára 2,04 dollárral, 58,28 dollárra csökkent hétfő délutánra. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) fajtát 52,72 dolláron jegyezték hétfőn New Yorkban, ami meredek, 4 dollár 20 centes csökkenés (-7,4%) a csütörtöki záróértékhez képest.

A kínai tőzsdemutatók június közepe óta mintegy 30 százalékot estek, részben azért, mert a világ második legnagyobb gazdaságának növekedése rég nem látott mértékben lassult az utóbbi időszakban. Mindez gyengíti az olaj iránti globális keresletet is.

A sanghaji és sencseni tőzsdék mélyrepüléséhez hozzájárult továbbá, hogy korábban, - a kormányzat biztatására - számos kisbefektető jelent meg a tőzsdén, felhajtva az árfolyamokat. Ez arra bátorította a kínai vállalatokat, hogy menjenek tőzsdére, és az így gyűjtött tőkéből rendezzék adósságaikat. A kínai tőzsdék szárnyalása június közepén tört meg és fordult át mélyrepülésbe.

Tovább nyomja az olajárakat, hogy több mint 7 hónapja először nőtt az üzemelő fúrótornyok száma az Egyesült Államokban, ami jelzi, hogy a magasabb nyersolajárak "visszacsalogatják" a kitermelőket a kutakhoz.

Amennyiben sikerül megállapodnia a hat nagyhatalomnak Iránnal a perzsa ország atomprogramjáról, és könnyítenek az országot sújtó nemzetközi szankciókon, még több olaj kerül a világpiacra, bővítve az amúgy is masszív kínálatot. A Morgan Stanley bankcsoport elemzése szerint - megegyezés esetén - Irán napi 500-700 ezer hordó olajat exportálhat 2015 végétől, 2016 elejétől kezdődően.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!