"Az első negyedév adataiból nem lehet következtetni az egész éves teljesítményre, mivel sok a bizonytalanság" - emelte ki a Richter sajtótájékoztatóján Bogsch Erik. A cégvezető kiemelte, hogy Oroszországban és a FÁK-országokban változatlanul stabil, kiszámítható a gazdasági környezet, Közép-Európában pedig a megtakarítások ellenére is növelni tudták az árbevételüket minden országban. "Nyugat-Európában a nőgyógyászati hálózat kiépítése a cél, ebben jelentős előrelépés történt az első negyedévben" - tette hozzá. Mostanra ez az értékesítési hálózat kiépült Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, Ausztriában, Portugáliában és Svájcban.
Ahogy arról beszámoltunk, a Richter első negyedéves eredménye főleg a működési költségek emelkedése miatt lett kicsivel halványabb a vártnál és a tavalyi év hasonló időszakánál. Ezen belül a marketingköltségek az árbevétel 26 százalékát tették ki a korábbi 22-24 százalékos arány után, emellett az igazgatási és egyéb költségekben is volt emelkedés. "Várhatóan az egész évben magasabbak lesznek a marketingköltségek főleg a FÁK-országokban tapasztalható hálózatbővítés és a nyugat-európai hálózatok kiépítése miatt" - emelte ki Bogsch.
Az árbevételt tekintve egyedül az orosz piacon módosította felfelé előrejelzését a cég az év elejéhez képest, a legnagyobb exportpiacon 5-10 százalékos növekedésre számítanak az egész évben. A cég vezetője kiemelte, hogy itthon a vártnál jobb lett az első negyedév, azonban nem tudják, hogy ez mennyiben köszönhető a várható kormányzati intézkedések előtti felvásárlásnak.
"A csomag egyik része a bevételnövekedés, melynek keretében 12-ről 20 százalékra nőhet a gyógyszergyártók különadója a támogatott gyógyszerek után, másik elem pedig az orvoslátogatói díj megduplázása" - mondta a Richter elnöke a kormány tervezett intézkedéseiről. Azt egyelőre nem tudni, hogy ezek mikortól lépnek majd életbe, de Bogsch Erik szerint pár héten belül véglegesek lehetnek az intézkedések. A csomag másik fő eleme a kiadáscsökkentés, de ott sem tudni a pontos ütemezést.
"Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy ezek a költségek leírhatók lesznek-e a K+F költségekből, erről addig nem is szeretnénk nyilatkozni, amíg nem lesz végleges döntés. Ez a leírás egyébként az idén kicsit több mint 4 milliárd forintot tehet ki, ami a teljes kutatási büdzsé mintegy 15 százaléka. Bogsch Erik hozzátette: a Richter számára létkérdés, hogy ez az összeg leírható lesz-e, hiszen a cég hosszútávú jövője szempontjából fontosak a kutatások. "Ellenkező esetben olyan mértékű lenne a profitcsökkenés, ami erősen negatív hatással lenne, minden területen megszorításokat tenne szükségessé. A magyar piacon ilyen magas adó mellett néhány termék veszteségessé válna, ami legvégső esetben a foglalkoztatás csökkenését hozná" - hangsúlyozta.
Beke Károly
mfor.hu