3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ECB nem vevő az unortodoxiára, old-school módszerekkel szeretné kezelni a válságot, ez jól kiderül Draghi szavaiból (lásd alul).

Az európai jegybank látja, hogy akadozik a hitelezés, különösen a periférián, és a kisebb-közepes vállalkozások számára máshol is. Azt is látja, hogy a gazdaság eléggé gyengélkedik. Erre azonban nem kívánja azt a típusú pénznyomtatásos választ adni, mint USA, vagy UK, hanem "klasszikusabb" módszerekkel kíván operálni. Szeretné elérni, hogy a.) a bankok tisztítsák meg a mérlegüket, szabaduljanak meg a rossz hitelektől, ami hitelállománycsökkenéssel jár, illetve b.) hitelezzenek, különösen a kisebb, közepes vállalatoknak, és ne a jegybankban parkoltassák a pénzüket (ez meg hitelállomány növekedéssel járna). Nyilván ez így egyszerre eléggé nehéz lesz, nem lehet két lovat egyszerre megülni, arra maximum Ruzsa Sándor (és örökösei) képes(ek)...

A jegybank tehát szeretné az ott parkoló pénzeket kiűzni, és erre a legjobb megoldásnak azt tartja, ha egy kicsit mínuszba tolja a betéti kamatát, azaz az eddigi nulla százalék helyett csak úgy hagyhatják ott felesleges pénzeiket a bankok, ha az után fizetnek a jegybanknak. Ezzel próbálják rávenni őket arra, hogy inkább hitelezzenek belőle, vegyenek állampapírokat, vagy csináljanak bármi "hasznosat". A negatív kamatszint belengetése inkább pszichológiai hadviselés, nem valószínű, hogy -0,25 vagy esetleg -0,5%-nál durvább negatív betéti kamatot határozna meg az ECB, azonban ez talán kellő ösztönző erőt jelenthet a bankoknak, hogy valamit kezdjenek a pénzükkel.

A lépés pozitív az államkötvényeknek, és mindenfajta kamatozó instrumentumnak, ugyanakkor a hitelezést nem hiszem hogy fellendítené. Ahhoz gyors gazdasági növekedés kellene, és alacsony hitelállomány. Mindkettőnek pont az ellenkezője van Európában. Mennyivel biztonságosabb, és egyszerűbb egy banknak 3%-on olasz állampapírt vennie, mint kihiteleznie valami KKV-nek, amelyik vagy visszafizeti vagy nem. A lépés a tartósan alacsony hozamszintet erősíti világszerte...

*DRAGHI SAYS WEAKNESS ISN'T ONLY AFFECTING PERIPHERY

*DRAGHI SAYS LACK OF FUNDING CAN'T BE EXCUSE FOR NOT LENDING

*DRAGHI SAYS STRONG PREVAILING CONSENSUS FOR 25 BP RATE CUT

*DRAGHI: INCREASING EVIDENCE THAT RATE CUT WOULD FILTER THROUGH

*DRAGHI SAYS ECB HAS OPEN MIND ON NEGATIVE DEPOSIT RATE

*DRAGHI SAYS ECB CAN'T CLEAN BANKS' BALANCE SHEETS

*DRAGHI SAYS ECB ISN'T IN BUSINESS OF MONETARY FINANCING

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!