EUR/HUF (277,50 – 279,75): A kamatdöntés előtt 3 havi csúcsra,276,40 –re ért forint, majd a bejelentés után (maradt 5,25%-on az alapkamat) lassú gyengülésbe fogott a hazai fizetőeszközünk. A sajtótájékoztató alatt „nagyobb” forintgyengülést tapasztalhattunk, de így sem emelkedett az árfolyam 277,50 fölé. Az MNB elnöke sok újat nem mondott: nehezen fog a gazdaság kilábalni a válságból, a belső fogyasztás többek között a drága frank miatt nem fog emelkedni még várhatóan 2011 közepéig, emiatt az infláció jól alakulhat. Ugyanakkor hosszabb távon a gyenge forint árfelhajtó hatása veszélyes lehet. Újdonság viszont a kommunikációban a megértő álláspont a kormány felé IMF ügyben. Simor úr remekül elmagyarázta, hogy megérti a kabinet álláspontját, hogy nem ők nem szeretnének gazdaságpolitikai kényszerzubbonyt magukra ölteni, de egyúttal érvelt a megállapodás mellett is, miszerint érdemes kifizetni a nem túl drága biztosítási díjat, mert viharkár esetén volna az országnak mihez nyúlnia. Ma Spanyolország országkockázati besorolása körüli bizonytalanságok, illetve az ír AIB megmentéséről szóló hírekből fakadó kételyek miatt a forintgyengülésé lehet a főszerep. Tartós hangulatromlás esetén újra jöhetnek a 280-as szintek.
EUR/USD (1,3325 – 1,3400): Akár 35 milliárd euróra rúghat az Anglo Irish Bank mentőakciójának a számlája, ennek köszönhető, hogy a 10 éves német, illetve ír kötvény hozamkülönbsége (455 bp) máris új rekordot döntött. Kezd elapadni a néhány napja tartó optimizmus, sőt, akár 180 fokos fordulatot is vehetünk a hangulat tekintetében. A fenti hírek következtében 60 ponttal, 1,34 közelében kapaszkodott meg a dollár. Amennyiben a mai olasz, illetve spanyol kötvényaukciók gyengébbre sikerednek, akkor akár 1,33-ig is zuhanhat az eurodollár.
CHF/HUF (210,00 – 213,00): A rossz hírek 210 fölé húzták a CHF/HUF árfolyamát, sőt a forint gyengülhet tovább is, ha beindul a kockázatkerülés újabb hulláma.
mfor.hu