3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Központi Bank az eddigi szinten tartotta, míg a Bank of England 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábát. Az elemők szerint a két intézmény ellentétes filozófiával kezeli a jelenlegi helyzetet.

Az Európai Központi Bank az eddigi szinten tartotta, míg a Bank of England 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábát. Az elemők szerint a két intézmény ellentétes filozófiával kezeli a jelenlegi helyzetet.

Hasonló gondokkal szembesül az Európai Központi Bank és a Bank of England is, ám e két bank várhatóan ellentétes úton halad, eltérő következtetésekre, döntésekre jutott a csütörtöki kamatdöntő tanácskozásán.

A Bank of England a korábbi 5,5 százalékról 5,25 százalékra mérsékelte az irányadó kamatlábat, három hónapon belül a második kamatvágást hajtva végre, mivel az a szándéka, hogy lendületbe hozza a lassuló brit gazdaságot. Mervyn King bankkormányzó ugyanakkor elismerte, hogy a banknak "nehéz egyensúlyozó műveletet" kell véghezvinnie, mivel a magasabb energia-és élelmiszerárak és a font gyengülése miatti inflációs nyomás ellentétes intézkedést igényelne. A szakértők biztosra veszik, hogy a növekedés gyorsítása kap elsőbbséget, azután, hogy a Federal Reserve szeptember óta öt alkalommal is mérsékelte a kamatszintet.

A frankfurti Európai Központi Bank most is ellenállt a globális világgazdaságból érkező megrázkódtatásoknak, nem szállította le a jelenlegi 4 százalékos irányadó kamatot. A szakértők szerint az EKB-nak idővel azonban meg kell hajolnia a kívülről eredő nyomás előtt és még az idén le kell szállítania a kamatszintet. Ennek az alapja az, hogy az eurózóna (amely a 318 millió lakost tömörít, 15 országra terjed ki és a világ bruttó hazai termékének 15 százalékát adja) szorosan kötődik az amerikai gazdasághoz, tehát annak lassulása az Atlanti-óceán innenső partján is érezhető hatásokat kelt.

Az EKB most sem követte a Fed határozott intézkedéseit, és más események sem módosították a helyzetértékelését. Az infláció az eurózónában januárban 3,2 százalékos drágulással rekordot döntött, az euró bevezetése óta a legmagasabb ütemben nőtt és messze meghaladta az EKB által irányadónak tekintett 2 százalékos küszöböt.

Ugyanakkor legalább ekkora aggodalomra ad okot az Eurostat jelzése arról, hogy az üzleti és a fogyasztói bizalom két év óta a mélypontjára esett az eurózónában. Ez a stagfláció kialakulásának, vagyis a magas áremelkedéssel együtt járó stagnálásnak a lehetőségre utal. Az EKB egyelőre nagyobb veszélyt tulajdonít a másodlagos inflációs hatásoknak, vagyis a szakszervezetek oldaláról kiinduló béremelési követeléseknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!