5p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Túlhúzás történhetett a héten a forint esetében a piacon, csak a lendület sodorta 295 alá az árfolyamot az euróval szemben - olvasható a Raiffeisen Bank heti elemzésében. A szakemberek szerint továbbra is vannak kockázatok az IMF-megállapodás előtt, ezért a következő hónapokban visszagyengülhet 300 környékére a magyar deviza.

Nem jöttek meglepően jó hírek

A héten a monetáris tanács két hónap után először úgy döntött nem változtat tovább az alapkamaton. Nem ez volt a várakozás, sem a miénk, sem a befektetőké, de a meglepetést a piac végül nem vette rossz néven. A kötvények és a forint raliját csak pillanatokig tudta megakasztani. Ilyen szempontból tehát nem mondható rossznak a döntés - olvasható a Raiffeisen heti elemzésében.

"Simor az ülést követő sajtótájékoztatón karakteresen utalt arra, hogy a tanács mélyen megosztott volt. Valószínűleg a külső tagok a kormány tevékenységével kapcsolatos optimizmusuknak adtak hangot, amikor úgy határoztak, nem szigorítják tovább a monetáris kondíciókat. Valóban, amennyiben abban a forgatókönyvben gondolkozunk, hogy gyorsan megszületik a nemzetközi egyezség, nincs igazán erős érv a kamatemelés mellett. Vélhetően prudensebb lett volna ilyen helyzetben még 50 bázisponttal növelni az eszközt, miután az EU/IMF tárgyalásokkal kapcsolatosan még mindig sok a bizonytalanság, és így a piaci turbulenciák bármikor visszatérhetnek. Ezt a nézetet képviselhette Simor és két helyettese" - vázolják fel a helyzetet az elemzők.

A két vélemény közt őrlődve ők úgy gondolják, nagyobb valószínűsége van annak, hogy a tanács e héten többségét adó "bizakodó" tagok a megegyezésig hátralévő időben is képviselni fogják ezen nézetüket, és így az alapkamat 7 százalékon maradhat az év hátralévő részében. De továbbra is magas a kockázata annak, hogy szükség lesz még egy emelésre, ha a piaci környezet kevésbé lesz kedvező.

"A forint esetében az elmúlt heti mozgást már a piacon nem is ritkán előforduló túlhúzásnak tartjuk, szerintünk csak a rali lendülete sodorta 295 alá az euróval szemben. Kétségtelenül voltak kedvező hírek, mint például a hitel-feltételek kapcsán rugalmasságát már sokadszorra, ezúttal hivatalos keretek között is kifejező miniszterelnök, de egyik sem igazán volt olyan, ami érdemben pozitív meglepetést okozott volna. Éppen ezért arra számítunk, hogy idővel visszaemelkedik ismét 300 környékére az EUR/HUF. Most már Orbán is csak március végére várja azonban a megegyezést, és mi továbbra is úgy gondoljuk, hogy a kormány és a nemzetközi felek közti tárgyalások hozhatnak bizonytalan környezetet, ami ezt a forint gyengülését erősítheti. Márciusi előrejelzésünk továbbra is 305, júniusi 300" - hangsúlyozzák a Raiffeisen szakemberei.

Egy hónap alatt negyedével drágult az OTP

A forint és a kötvénypiac mellett a hazai részvények is profitáltak a nemzetközi befektetői közösség kockázatéhségéből. Azonban a február elején kezdődő negyedik negyedéves gyorsjelentési szezonra ez a részvényárfolyam felhajtó tényező nagyrészt eltűnik, így a hazai papíroknak saját lábukon kell majd megállni - áll az elemzésben.

A vezető hazai index heti szinten árfolyammal korrigálva euróban számolva továbbra is dobogós helyezést ért el. A BUX index megérintette a 200 hetes mozgóátlagát 19 380-on, de a cél továbbra is a 20 000-es szint. Itt található az 50 hetes mozgóátlag is. A mutató immár harmadik hete erősödik töretlenül, szinte heti csúcsán zárt, amire nem volt példa tavaly október óta. Sajnos a forgalom csak átlagos volt, és az emelkedés is csak egy-két szereplőnek köszönhető.

Ezek közül a legnagyobb súlya az OTP-nek van, ami az augusztusi zuhanás óta nem tapasztalt forgalommal lendült meg. Egy hónap alatt már 25 százalékos teljesítményt tud felmutatni. A papír, amely a legérzékenyebb a hazánkat érintő nemzetközi hírekre harmadik hete drágul, havi átlagnál erősebb forgalom mellett. A részvénynek sikerült a 200 napos exponenciális mozgóátlagát is meghaladnia, amire nem volt példa július óta. A cél a 4500 forintos szintek elérése. Napi szinten ugyan már jelentősen túlvett a technikai indikátorok szerint, de heti szinten még haladhat tovább. Gyenge támasz a 4000 forintos érték, míg erősebb a 3700-as.

A Mol a másik papír, amely segítette a BUX indexet a csúcsokra. Az olajipari óriás a kerekedési hét utolsó órájában 1,4 százalékkal drágult. Itt is cél a 20 ezer forintos szint, ahol az 50- illetve 100 hetes mozgóátlagok képeznek ellenállást. A heti szintű drágulás ellenére a forgalom az év legalacsonyabbja volt. Támaszokat az egyre messzebb kerülő 18 000 forintos érték ad csak.

A Richter az utolsó órában 1 százalékkal esett, így pontosan a 200 hetes mozgóátlagon tudott zárni. A forgalom a havi átlag alatti, de mintha egy fordított fej-váll alakzat rajzolódna ki heti szinten. Teljesülés esetén a 40 000-es értékek kerülnek célkeresztbe. Támasz a jelenlegi szintek alatt a 36 600 (50 hetes mozgó átlag) jelenti.

Az Egis kéthétnyi emelkedés után jelentős korrekciót hajtott végre, nagyon alacsony forgalom mellett. A csökkenést az 16 600 forintos szint állította meg, ami egyben a csökkenő trendvonal is. Talán sikerül innen fordulni.

A Magyar Telekom kéthétnyi 15 százalékos drágulás után szintén korrigált a kijelölt 560-as szintekről az év legalacsonyabb forgalma mellett. Támasz az 537-en az 50 hetes mozgóátlag, míg erősödés esetén elérhető az 590, ahol a 100 hetes mozgóátlag található.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!