4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Fed-para miatt kialakult aggodalmas nemzetközi hangulat a júniusi aukciókon igencsak mély nyomot hagyott. Öröm az ürömben, még így sem volt semmi nagy probléma.

Az Államadósság Kezelő Központ júniusi aukciói bár rosszul nem sikerültek, a nemzetközi hangulatot eluraló, több vélemény szerint is eltúlzott "Fed-para" csúnya nyomokat hagyott az aukciókon. Mint az jól ismert már, a Fed QE3 programjának akár idei fokozatos kivezetésére tett utalásai kisebb pánikot idéztek elő, és a korábbi hozamvadászat óvatosabb, kockázatkerülőbb magatartást váltott ki a befektetőkből. Így a feltörekvő piaci eszközöket a korábban megszokottnál kisebb volumenben vásárolták magasabb hozam mellett. Nagyrészt annak is köszönhetően, hogy a félelmek miatt a 10 éves amerikai kötvények hozama, melyek amúgy kockázatmentes eszközként vannak jelen, az 1,6 százalék körüli szintről 2,4-2,5 százalékig emelkedett. Ez pedig a feltörekvő, kockázatosabb eszközök árazását is felvitte.

A magyar állampapírok aukcióin ezek után annyira nem is csoda, hogy az elmúlt egy évben nem tapasztalt változás következett be. Minden futamidőn ugyanis jelentősebb megugrás történt, a 10 évesek esetében ennek mértéke még a 100 bázispontot is meghaladta. Az ötéves állampapírok aukciós átlaghozama egy hónap alatt 89 bázisponttal, a 3 éveseké 73, a 12 hónaposoké pedig 56 bázisponttal ugrott meg. Érdemes megjegyezni, hogy nemcsak a hozamok emelkedésére nem volt példa az elmúlt egy évben, de a mostani megugrás a tavaly májusin is túltesz. (szerk: mivel a 10 évesek esetében nem minden hónapra jut aukció, a hozamokat ebben az esetben nem tudjuk ábrázolni, de a mostani 105 bázispontos ugrásnál lényegesen kisebb mértékű volt a legutóbb tavaly májusban tapasztalt változás. Akkor 68 bázispontos növekedés volt).

A piacon jelenlevő feszültségeket jól szemlélteti a másodpiaci hozamok alakulása is, hiszen a 3 hónapos kincstárjegyeket leszámítva jelentős emelkedés következett be júniusban. A leghosszabb futamidőn volt ebben az esetben is a legnagyobb változás, a 10 évesek másodpiaci hozama 86 bázisponttal ugrott meg. 

Értékesítésben is gyenge volt a hónap

Bár az ÁKK júniusban is 15 milliárddal több állampapírt értékesített, mint azt előzetesen tervezték (a 372 milliárd forint helyett 387 milliárdnyit), az egyes aukciók esetében megmutatkozott némi érdeklődésvesztés. Több esetben ugyanis több hónapos, esetleg éves mélypontot ért el a benyújtott ajánlatok összege. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy a korábbi 2,4-2,6-szoros túljegyzések után júniusban a 2,2-szeres mértéket sem érte el az összesített túljegyzés.

A most értékesíteni tervezett 372 milliárdnál egyébként tavaly decemberben volt kisebb a terv, akkor 343 milliárd forintnyi állampapír eladása volt a cél. Ezzel egyébként gond nincsen, hiszen már az idei év eddigi részében is bőven a tervezett felett vont be forrásokat az ÁKK, így a júniusban a hosszabb futamidők esetében is tapasztalt keretcsökkentés is belefért.

Az értékesítés szempontjából egyébként az 5 és a 10 éves állampapír-aukciók bizonyultak a legsikeresebbnek - már, ha az arányokat nézzük. Mindkét esetben ugyanis a tervezettnél 50 százalékkal többet adtak el, miközben a 3 éveseknél 17 százalékkal haladta meg a terveket a valóság. A 12 hónaposak, illetve a változó hozamú 5 éves papírok esetben viszont a tervtől elmaradt az értékesítés: előbbi esetben 5, utóbbi esetben pedig 36 százalékkal.

Az ÁKK júniusi többletértékesítése a megugró hozamkörnyezet ellenére azt jelzi, hogy a mostani, korábbinál jóval magasabb aukciós hozamszintet sem találják túl drágának, vagy finanszírozhatatlannak.

Továbbra is 5000 milliárd felett...

Nem kell tehát nagyon aggódni a jelen helyzetben, és mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a külföldiek állampapír-állománya egész hónapban 5000 milliárd forint felett volt. Bár egy közel 60 milliárd forintos "beszakadás" megakasztotta a növekedést és 5012 milliárdra mérséklődött az állomány, onnantól kezdve a bővülés kvázi töretlennek is nevezhető.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!