4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csökkenéssel zárta az elmúlt hetet a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, az OTP és a Mol azonban némi erősödést könyvelhetett el.

A BUX 23 230,91 ponton zárt pénteken, ez 184 ponttal, 0,79 százalékkal alacsonyabb az előző heti értékénél. Az index a 2009. december végi 21 227,01 pontos értékénél jelenleg 2004 ponttal, 9,4 százalékkal áll magasabban.

A kormány gazdasági intézkedései, a válságadók és a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak állami nyugdíjkasszába irányítása, illetve ezek várható hatásai az érintett cégek gazdálkodására és a pénzpiacokra a múlt héten is a befektetők figyelmének fókuszában voltak.

Az előző hét nagy vesztese, a Magyar Telekom tovább csúszott lefelé, és árfolyama a korábban támaszt jelentő 600 forintos lélektani határ alá került. A távközlési papír 2,67 százalékos veszteséggel, 584 forinton zárta a hetet. A cég szerdán közölte, hogy az idén 27,5 milliárd forint különadót kell befizetnie, ami némileg alacsonyabb a korábban kalkuláltnál, az első becslések ugyanis még arról szóltak, hogy a Magyar Telekomnak kell befizetnie a távközlési iparág összesen 61 milliárd forintra várt különadójának a felét. Sok befektető aggódik az osztalék miatt is, amit véleményük szerint veszélyeztet a különadó. A cég menedzsmentje erről annyit közölt, hogy ezt még korai lenne megítélni.

A Mol kevésbé szenved az energiaszektorra is kirótt különadó miatt. A olajrészvény a múlt héten erősödni tudott, 0,73 százalékkal 20 750 forintra nőtt az árfolyama. A cég vezérigazgatója, Hernádi Zsolt egy rádióinterjúban 15-20 milliárd forintra taksálta a Molra kirótt különadót, ami szintén kisebb az előzetes elemzői számítások 30-40 milliárdjánál. Támaszt jelentett az olajpapír árfolyamának az orosz Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) tulajdonában lévő 21,1 százalékos részvénypakett esetleges állami megvásárlásának híre. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter ezzel kapcsolatban a héten úgy nyilatkozott: a kormány a jelenlegi bizonytalan helyzet egyik lehetséges megoldásának tartaná azt, ha az állam tulajdonosként megvenné az érintett pakettet.

Az OTP szintén erősödött, árfolyama a héten átlépte a 6000 forintot is. Pénteken azonban az egész piacot sújtó erős visszaesés hatására 5864 forinton zárt, ami viszont még így is 1,89 százalékkal magasabb az előző heti záróáránál. Gyengültek a gyógyszeripari részvények. A Richter árfolyama 4,39 százalékkal 45 700 forintra csökkent, az Egis 3,83 százalékos gyengüléssel, 22 600 forinton zárta a hetet. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 108 ponttal, 4,89 százalékkal 2098,70 pontra esett a múlt héten.

Piaci szakértők a nyugdíjpénztári rendszer átalakításával hozták összefüggésbe a kisebb papírok árfolyamesését. A piaci szereplők attól tartanak, hogy a novembertől felfüggesztett magán-nyugdíjpénztári átutalások, illetve a szabad átlépés lehetősége a magánpénztárból az állami rendszerbe eladásokat okozhat a részvénypiacon.

A CIB Bank heti összefoglalójában azt írta: a nyugdíjpénztárak első körben a kevésbé likvid részvényektől igyekeznek megszabadulni, ami nem fog egyik napról a másikra menni, így elhúzódó eladási nyomás várható ezekben a részvényekben. Pénteken ennek első jele már érzékelhető volt, a BÉT-en viszonylag nyugodt nemzetközi piaci hangulatban eladói hullám alakult ki, és főleg a közepes papírok piacán élénkült meg a forgalom.

Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. üzletág igazgatója azonban úgy vélte, nagy portfólió átrendezés egyelőre nem történt, inkább csak az ettől való félelem mozgatta a piacot. A heti részvényforgalom 135,4 milliárd forint volt, míg az elmúlt héten milliárd forintot értékben születtek üzletek. Az összforgalom 65 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Mol 15 százalékkal, a Richter 6,4 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 8,3 százalékkal részesedett.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!