4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csökkenéssel zárta az elmúlt hetet a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, az OTP és a Mol azonban némi erősödést könyvelhetett el.

A BUX 23 230,91 ponton zárt pénteken, ez 184 ponttal, 0,79 százalékkal alacsonyabb az előző heti értékénél. Az index a 2009. december végi 21 227,01 pontos értékénél jelenleg 2004 ponttal, 9,4 százalékkal áll magasabban.

A kormány gazdasági intézkedései, a válságadók és a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak állami nyugdíjkasszába irányítása, illetve ezek várható hatásai az érintett cégek gazdálkodására és a pénzpiacokra a múlt héten is a befektetők figyelmének fókuszában voltak.

Az előző hét nagy vesztese, a Magyar Telekom tovább csúszott lefelé, és árfolyama a korábban támaszt jelentő 600 forintos lélektani határ alá került. A távközlési papír 2,67 százalékos veszteséggel, 584 forinton zárta a hetet. A cég szerdán közölte, hogy az idén 27,5 milliárd forint különadót kell befizetnie, ami némileg alacsonyabb a korábban kalkuláltnál, az első becslések ugyanis még arról szóltak, hogy a Magyar Telekomnak kell befizetnie a távközlési iparág összesen 61 milliárd forintra várt különadójának a felét. Sok befektető aggódik az osztalék miatt is, amit véleményük szerint veszélyeztet a különadó. A cég menedzsmentje erről annyit közölt, hogy ezt még korai lenne megítélni.

A Mol kevésbé szenved az energiaszektorra is kirótt különadó miatt. A olajrészvény a múlt héten erősödni tudott, 0,73 százalékkal 20 750 forintra nőtt az árfolyama. A cég vezérigazgatója, Hernádi Zsolt egy rádióinterjúban 15-20 milliárd forintra taksálta a Molra kirótt különadót, ami szintén kisebb az előzetes elemzői számítások 30-40 milliárdjánál. Támaszt jelentett az olajpapír árfolyamának az orosz Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) tulajdonában lévő 21,1 százalékos részvénypakett esetleges állami megvásárlásának híre. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter ezzel kapcsolatban a héten úgy nyilatkozott: a kormány a jelenlegi bizonytalan helyzet egyik lehetséges megoldásának tartaná azt, ha az állam tulajdonosként megvenné az érintett pakettet.

Az OTP szintén erősödött, árfolyama a héten átlépte a 6000 forintot is. Pénteken azonban az egész piacot sújtó erős visszaesés hatására 5864 forinton zárt, ami viszont még így is 1,89 százalékkal magasabb az előző heti záróáránál. Gyengültek a gyógyszeripari részvények. A Richter árfolyama 4,39 százalékkal 45 700 forintra csökkent, az Egis 3,83 százalékos gyengüléssel, 22 600 forinton zárta a hetet. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 108 ponttal, 4,89 százalékkal 2098,70 pontra esett a múlt héten.

Piaci szakértők a nyugdíjpénztári rendszer átalakításával hozták összefüggésbe a kisebb papírok árfolyamesését. A piaci szereplők attól tartanak, hogy a novembertől felfüggesztett magán-nyugdíjpénztári átutalások, illetve a szabad átlépés lehetősége a magánpénztárból az állami rendszerbe eladásokat okozhat a részvénypiacon.

A CIB Bank heti összefoglalójában azt írta: a nyugdíjpénztárak első körben a kevésbé likvid részvényektől igyekeznek megszabadulni, ami nem fog egyik napról a másikra menni, így elhúzódó eladási nyomás várható ezekben a részvényekben. Pénteken ennek első jele már érzékelhető volt, a BÉT-en viszonylag nyugodt nemzetközi piaci hangulatban eladói hullám alakult ki, és főleg a közepes papírok piacán élénkült meg a forgalom.

Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. üzletág igazgatója azonban úgy vélte, nagy portfólió átrendezés egyelőre nem történt, inkább csak az ettől való félelem mozgatta a piacot. A heti részvényforgalom 135,4 milliárd forint volt, míg az elmúlt héten milliárd forintot értékben születtek üzletek. Az összforgalom 65 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Mol 15 százalékkal, a Richter 6,4 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 8,3 százalékkal részesedett.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!