Közel másfél százalékos veszteséget is mutattak a Wall Street vezető tőzsdeindexei, ám a nap végére sikerült jelentősen kozmetikázni a veszteséget, az utolsó egy órában például a Dow közel 100 pontot erősödött. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,72 százalékkal 12169 pontra esett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,5 százalékkal 2784 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 0,74 százalékos csökkenést követően 1321 ponton zárt.
A gyengülés hátterében a 2008 szeptembere óta a legmagasabb szintet elérő olajár áll. A néhány napja Ben Bernanke szájából elhangzó figyelmeztetés, mely szerint a magas olajár visszavetheti a gazdasági növekedést, pénteken is a befektetők fülébe csenghetett, ennek is betudható, hogy a pénzügyi cégek, illetve a bankok részvényeinek árfolyama gyengült a legtöbbet.
Pénteken egyébként több adat is elbizonytalanított a kereskedőket. Bernie McGinn, a McGinn Investment Management elnöke úgy értékelt: "A harc (a piacon) most arról szól, vajon tartós fordulatot vett a gazdaság, vagy az olajárak mindent visszafordítanak".
Óvatosan fogadták a befektetők a vártnál kedvezőbb amerikai munkaerő-piaci híreket is. Az amerikai munkaügyi minisztérium által pénteken nyilvánosságra hozott adatok szerint közel kétéves mélypontra, 8,9 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta februárban, a foglalkoztatottak száma pedig - a mezőgazdaságot leszámítva - 192 ezerrel nőtt. Elemzők emelkedésre, 9,1 százalékos munkanélküliségre számítottak. Kim Caughey Forrest, a Fort Pitt Capital Group vezető elemzője szerint a jövedelmek és a munkaórák nem nőttek. "Ha nincs több pénz a vásárlók zsebében, akkor nincs mit elkölteni" - tette hozzá.
MTI/mfor.hu