2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csütörtökön publikált gyenge gazdasági adatok mellett a tovább éleződő közel-keleti feszültség is ráijesztett a befektetőkre, akik agresszív eladásokkal reagáltak az amerikai tőzsdéken. A vezető indexek közel két százalékot veszítettek értékükből.

Október óta legnagyobb napi veszteségét könyvelhették el csütörtökön a Wall Street-i értéktőzsdék. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,87 százalékkal 11984 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,84 százalékkal 2701 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 1,89 százalékkal 1295 pontra zuhant.

Nyár óta először történt, hogy mindhárom fontosabb amerikai tőzsdeindex az ötven napos átlaga alá süllyedt. Ráadásul mind a Dow, mind az S&P mutató esetében eddig erős támasznak bizonyult a 12 ezres, illetve az 1300 pontos szint, így technikailag a csütörtöki eséssel további tér nyílt az indexek számára lefele.

A nap során gyakorlatilag csak negatív hírek láttak napvilágot. Még a délelőtt folyamán a Moody's hitelminősítő egy fokozattal a még mindig elsőrendű "Aa2"-re csökkentette Spanyolország államadósságának osztályzatát, és fenntartotta az osztályzatra a negatív kilátást. A hitelminősítő a spanyol besorolás további rontásának lehetőségét említette, mivelhogy úgy tűnik, a vártnál többe fog kerülni a spanyol kormánynak a bankmentés, az, hogy megkönnyítik a bankok számára a rossz adósságok terhét. Ryan Larson, az RBC Global Asset Management kereskedési igazgatója szerint a hír "ismét előtérbe helyezi az európai adósságválságot".

A kereskedés előtt az amerikai munkaügyi minisztérium nyilvánosságra hozott adatai szerint a vártnál nagyobb mértékben nőtt az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma a múlt héten az Egyesült Államokban. A március 5-én zárult héten 26 ezerrel több úgynevezett első segélykérelem futott be a munkaügyi hivatalokhoz a megelőző héthez képest. Elemzők szerényebb, 7 ezres növekedést vártak. Ráadásul az amerikai költségvetési hiány is rekorddeficittel zárt februárban, a büdzsé 222,5 milliárd dolláros hiány hozott össze a második hónapban, ami szintén a bizonytalanságot erősítette.

A kereskedés előtt még lefele csorgó olajár is jelentőset ugrott az esti órákban, mivel olyan hírek láttak napvilágot, hogy immár Szaud-Arábiában is tüntetések kezdődtek, ráadásul a rendőrség tüzet is nyitott a tiltakozókra.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!