3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csupa jó hír érkezett a magyar lakáspiacról 2014 első negyedévében, kezdi idei első ingatlanpiaci összefoglalóját az egyik legnagyobb hazai ingatlanközvetítői hálózat.

Az Otthon Centrum (OC) vezető elemzője, Déry Attila szerint azonban még nagyon kezdetleges és törékeny a lakáspiac növekedése a kedvező számok ellenére is. Ugyan a háztartások bizalmának növekedése egyértelműen kirajzolódik a forgalom növekedésében, a megugró lakáscélú hitelezésben és a saját célú építkezések számának a növekedésében is, a gazdasági alapmutatókban azonban még nem feltétlenül látszik a fellendülés, illetve a bizalom növekedésének alapja.

Déry szerint a most tapasztalt növekedésnek több oka is van. Egyrészt nő azoknak a száma, akik azért vesznek lakást, mert bíznak azok jövőbeli áremelkedésében, vagy  kiadási célú megtérülésében. De többen vannak olyanok is, akik az elmúlt 5 évben elhalasztották az ingatlanvásárlást, pedig demográfiai okokból (gyerekek születése, házasság, elválás, elhalálozás, stb.) erre szükségük lett volna, most azonban a kissé javuló környezetben megjelentek a piacon.

A kereslet élénkülésének, a vevők megjelenésének a következménye azonban nem csak a tranzakciós számok növekedése, hanem az is, hogy az eladók már nem mennek bele számukra nagyon előnytelen "üzletekbe", így hosszú évek óta most először csökkent az áralkuk mértéke. Az OC szerint a mostani 12 százalékos teljes árengedmény a 2010-es, 2011-es szinten van, bár a válság előtti időktől még messze állunk.

Ingatlantípus szerint egyébként használt panellakás esetén 5, téglalakásoknál pedig 7 százalékos a szerződéskori árengedmény vagyis, ami a későbbi vevő és az eladó között ténylegesen lezajlik.

Az értékesítési idők is a fentieknek megfelelően változtak, panellakást 3, téglalakást 4,5 hónap alatt lehet eladni, egy-egy ház értékesítése és piacra kerülése között viszont már 7,5 hónap telik el az OC adatai szerint.

Újépítésű piac

A tanulmány szerint az összes eladáson belül egyre kisebb részt tesznek ki az újépítésű lakások, országos szinten 3, a fővárosban pedig mindössze 4 százalék volt arányuk  2013-ban. 2008-ban még 9, illetve 15 százalékot láttunk. Ennek a negatív tendenciának a megállítását, esetleg megfordulását láthatjuk az új építési adatokban (lásd: Rámozdultak a vállalkozók az új lakások piacára), ugyanakkor Déry Attila szerint "egyértelmű, hogy a keresletoldali stimuláló intézkedések, mint a szocpol és a kamattámogatás nem elegendőek a piac beindítására, az egyik legnagyobb problémát jelentő statikus lakáskészlet felfrissítéséhez a kínálati oldalnak, a fejlesztőknek is támogatásara van szüksége. Az olcsó finanszírozási lehetőségek mellett az újlakások árának ÁFA tartalmának csökkenése hozhatná meg azokat a változásokat, amelyektől a fejlesztések ismét rentábilisak lennének a fejlesztők számára és ezzel új kínálat kerüljön a piacra."

Tovább nőnek a bérleti díjak

Ha lassan is, de folyamatosan és stabilan nőnek a bérleti díjak a piacon, így a befektetési célú ingatlanvásárlások is vonzóbbak lettek. A jelenleg bérbeadási céllal vásárolt ingatlanok esetében egy 10 éves befektetési időszakon továbbra is 7 és 9 százalék közötti hozamokat lehet elérni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!