3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már szerdán délután is úgy látszott, hogy a forint megpróbál az erősödő régiós devizák nyomába eredni, kicsi stabilizálódott a helyzet a délelőtti mélypont után. Csütörtökön aztán a nyitás után úgy nézett ki, hogy erősödni tudunk, azonban az optimizmust hamar megtépázták, délelőtt már ismét 308 felett volt az euró ára. Közben a lengyel zloty és a cseh korona tovább erősödik, a jelek szerint a forint kárára.

Csütörtökön sem sokáig tudott erősödni a forint a bankközi devizapiacon, a reggeli pozitív nyitás után hamar 308 fölé emelkedett az euró árfolyama, ez már gyengébb volt a szerdai záróárfolyamnál. Közben a régiós devizák tovább erősödnek, úgy tűnik, egyre inkább magára hagyják a forintot.

Délelőtt 309,05 forintot kellett fizetni egy euróért a devizapiacon, ez már magasabb volt a szerdai jegyzésnél. Pedig reggel még jól kezdett a forint, 306 alá is erősödött az euró ellenében, majd onnan kezdett ismét gyengülni. A dollárért 244,79 forintot kellett adni, míg a svájci frank 208,53 forintba került.

Még szerdán kezdődött a forint meredek gyengülése, amikor a környező országok pénzügyi felügyeletei és jegybankjai közös nyilatkozatot adtak ki, melyben elutasították, hogy egységesen kezeljék a régiót. A nyilatkozat aláírói közül hazánk kimaradt, állítólag csak egy félreértésről volt szó, melyet később pótoltak is. Ez a szerdai nap második felére kicsit megnyugtatta a forintot, úgy tűnt, hogy az erősödő lengyel zloty és cseh korona nyomába ered. Csütörtök reggel aztán jött megint a hidegzuhany: a régiós devizák további javulása mellett a magyar fizetőeszköz ismét gyengült. Ez pedig arra utal, hogy lassan a környező országok is magára hagyják a forintot, már szerdán is látszottak olyan folyamatok, hogy a forint terhére erősödött a zloty és a korona.

Az év első két hónapjában a forint gyengülését még lehetett azzal magyarázni, hogy gyengülnek a régiós devizák, a mostani újabb esés viszont már egyértelműen csak hazánkat sújtja. Szerdán új mélypontot ért el a magyar fizetőeszköz, 312 forint felett is járt néhány percig a közös európai valuta árfolyama.

A legjobban talán a régiós devizák teljesítménye világít rá a mostani helyzetre: a lengyel zloty csütörtök reggel tovább erősödött, majd kicsit visszakorrigálva 4,68-nál állt az euróval szemben. Még így is érdekes megfigyelni az utóbbi napok eseményeit: miközben mi sorra döntjük a negatív rekordokat, a zloty a néhány héttel ezelőtt 5 körüli árfolyamról már jelentősen erősödött. Nem rég még arról volt szó, hogy ha eléri az 5-öt a zloty az euróval szemben, akkor a lengyelek beavatkoznak az uniós támogatások átváltásával, akkor az még reális veszélynek tűnt. Hasonló ma helyzet a cseh koronával is: pár hete még a 30-as árfolyam sem tűnt elérhetetlennek, azóta 27,29-ig erősödött a korona az euró ellenében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!