4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már a múlt hét második felében is [[http://blog.mfor.hu/penzmustra/3711.html jelentősen erősödött a forint az euróval szemben]], főleg a csütörtöki napon teljesített jól a magyar deviza. Hétfőn délelőtt [[http://blog.mfor.hu/penzmustra/3728.html tovább kúszott lefelé az euró árfolyama]], ami részben a belpolitikai bizonytalanság enyhülésével magyarázható. "A következő napokban vélhetően inkább a nemzetközi hangulat határozza meg az árfolyam mozgását. Jelenleg a forint előtt tornyosul a 292-es erős szint, melynek áttörése régóta nem sikerül" - vázolta fel a helyzetet Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.

Már a múlt hét második felében is jelentősen erősödött a forint az euróval szemben, főleg a csütörtöki napon teljesített jól a magyar deviza. Hétfőn délelőtt tovább kúszott lefelé az euró árfolyama, ami részben a belpolitikai bizonytalanság enyhülésével magyarázható. "A következő napokban vélhetően inkább a nemzetközi hangulat határozza meg az árfolyam mozgását. Jelenleg a forint előtt tornyosul a 292-es erős szint, melynek áttörése régóta nem sikerül" - vázolta fel a helyzetet Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.

A múlt hét közepén még 310 közelében volt az euró árfolyama, azóta viszont jelentősen erősödött a forint: hétfőn délelőtt már csak 292,27 forintot kellett adni egy euróért. A dollárral szemben 216,26-ig erősödött a forint, míg a svájci frank ára 191,40 forint volt. A délelőtti árfolyam kéthónapos csúcsot jelent a forint számára az euróval szemben.

A 292 átugrásához több kell

"A múlt heti forinterősödés elsősorban annak volt köszönhető, hogy egy olyan pletyka látott napvilágot, mely szerint az Európai Központi Bank (EKB) elkezdheti vásárolni a régiós devizákat, illetve a környező országok állampapírjait is elfogadná fedezetként. Ezért akkor a lengyel zloty és a cseh korona is jelentősen erősödött a hír hallatán" - mondta el az mfor.hu-nak Buró Szilárd, az Equilor elemzője.

A befektetők körében elterjedt hírt az EKB egyelőre nem erősítette meg hivatalosan, és a múlt csütörtöki kamatcsökkentést követő sajtótájékoztatón sem került szóba a régiós devizák megsegítésének kérdése.

"Jelenleg a forint előtt tornyosul a 292-es szint, melyet régóta nem sikerült átvinni, ez egy erős ellenállás. Érzésem szerint ehhez több kellene - ilyen jelentős pozitív impulzus lehetne, ha például az EKB hivatalosan is megerősítené, hogy forintot akar vásárolni" - vélekedik az Equilor szakembere.

Enyhült a belpolitikai nyomás is

Buró Szilárd szerint a hétfő reggeli újabb, közel egy százalékos forinterősödésben már az is közrejátszott, hogy a hétvégén enyhült a belpolitikai nyomás, csökkent az esély az előrehozott választásokra. Az elmúlt napokban az MSZP és az SZDSZ is támogatásáról biztosította Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt programját, így vélhetően sikerült megtalálni Gyurcsány Ferenc utódját a miniszterelnöki székbe.

Az elemző ugyanakkor hozzáteszi: ez az erősödés nem elsősorban Bajnai személyének és a programjának tudható be, mivel a csomag megszorításokat kilátásba helyező elemei már a múlt héten ismertek voltak.

"A következő napokban várhatóan a nemzetközi hangulat határozza majd meg a forint árfolyamát. Belföldön jelenleg nem látok olyan eseményt, ami jelentősen befolyásolhatná az irányt. Ha a nemzetközi piacokon jelentősen romlik a hangulat, akkor könnyen elképzelhető, hogy ismét 300 fölé megy majd az euró árfolyama" - fejtette ki Buró Szilárd.

A múlt héten a Citigroup egyik elemzőjének tollából jelent meg olyan vélemény, mely szerint ha nem tud tartósan 300 alatt maradni a forint, akkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatemeléssel védheti a magyar devizát. A Citi szakembere a következő hónapokra egy legalább 50 bázispontos emelést valószínűsít a jegybank részéről.

Az Equilor szakembere erre reagálva elmondta: reális az esély arra, hogy 300-310 körül beavatkozik a jegybank. Viszont ha a jelenlegi szinten marad a forint az euróval szemben, akkor kicsi az esély egy kamatemelésre.

Mennyire védte eddig a forintot az MNB? - Kedden erre is választ kapunk

Az MNB kedden közli a devizatartalékok március végi szintjét - ebből kiderülhet, eddig mennyit költött a jegybank a forint védelmére a piacon. Február végén 23,7 milliárd euró volt a devizatartalék - Buró Szilárd szerint ha ehhez képest jelentős csökkenés volt márciusban, akkor az rossz üzenet lenne a piacoknak. Azt jelentené ugyanis, hogy az MNB beavatkozása mellett sem tudott jelentősen erősödni a forint.

"Biztos, hogy volt valamilyen intervenció a múlt hónapban, azonban véleményem szerint ez nem volt nagy mértékű" - válaszolta kérdésünkre az Equilor szakembere.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!