Reggel óta fokozatosan gyengül a magyar deviza a bankközi devizapiacon, kora délutánra a 280-as lélektani szintet is átlépte az euró jegyzése. Mindez elsősorban a pesszimista nemzetközi hangulattal magyarázható, nem jelent meg semmi hír, mely konkrétan a forintra lenne hatással, ráadásul a régiós devizák is esnek.
Hétfőn kora délután 279,61 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon, ami azt jelenti, hogy már közel 1 százalékkal gyengült a magyar fizetőeszköz a múlt pénteken tapasztalt szinthez képest. Nem sokkal korábban 280 felett is járt kicsivel a forint, majd onnan kapaszkodott vissza kicsit. A dollár árfolyama 201,91 forinton állt, míg a svájci frank 185,02 forintot ért.
Elsősorban a pesszimista nemzetközi hangulattal magyarázható, hogy reggel óta fokozatosan gyengül a forint. A vezető ázsiai részvénypiacok jókora mínusszal nyitották a hetet, majd Európára is átterjedt a rossz hangulat. Itthon a BUX is jelentősen visszaesett már délelőttre, azóta viszonylag jól tartja magát 2 százalékos mínusz környékén.
A hétvégi G8-csúcstalálkozó a dollár erősödését hozta magával, mivel a világ gazdaságilag legfejlettebb országai megerősítették az amerikai deviza vezető szerepét. Ráadásul az orosz pénzügyminiszter is arról beszélt, hogy egyelőre nem tudnak elképzelni más vezető devizát a dollár helyére, ami megszilárdította az amerikai fizetőeszköz pozícióját. Hétfőn délután 1,3854 dollárt ért egy euró, ami már több mint 1 százalékos dollárerősödést jelentett péntekhez képest.
A kelet-európai régió devizái is megsínylik a rossz hangulatot, szinte mindegyik valuta veszített értékéből. A lengyel zloty 4,5260-nál állt az euró ellenében, ami 1,5 százalékos gyengülést jelentett, míg a cseh korona 26,866-os szintje 0,83 százalékkal volt magasabb, mint pénteken.
Az utóbbi hetek kereskedését látva nem zárható ki, hogy néhány napon belül a 280-as kulcsszint ismét magához vonzza majd a forintot, a legnagyobb kérdés most az, el tudunk-e tartósan mozdulni bármelyik irányba is ettől.
Fontos makroadat nem jelenik meg hétfőn délután a tengerentúlon, így nem számíthatunk arra, hogy hirtelen nagyot fordul a hangulat. A héten a forint szempontjából a legfontosabb esemény a svájci jegybank csütörtök reggeli kamatdöntése lesz, elsősorban az ülést követő kommentárokra figyelhet a piac.