2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hajnalban 200 alá erősödött a forint a svájci frankkal szemben, aztán jött a vártnál magasabb inflációs adat az alpesi országból - emelik ki a Commerzbank elemzői szerdai anyagukban. A szakemberek szerint ezzel tovább nőtt a júniusi kamatemelés esélye Svájcban.

Annak ellenére, hogy két százalékosra szűkült a magyar-lengyel kamatkülönbözet (az NBP 4 százalékra emelte a lengyel alapkamatot) a forint acélosan erősödik az euróval szemben, és csak minimálisan gyengült a zloty-hoz képest. A forintnak a reggeli 263,5-es szintjéhez képest már csak fél százalékot kellene erősödnie ahhoz, hogy a 12 havi csúcsát megdöntse. A befektetőket (forintvevőket) mostanában nem érdeklik a közép illetve hosszú távú magyar fundamentumok, sokkal inkább a rövidtávú pozitív hatásokat veszik figyelembe, és persze zsebre vágják a magasnak mondható magyar kamatot, amivel szép nyereségre tesznek szert. A devizapiacokon mindenki az EKB kamatdöntésre vár, olyannyira, hogy a kínai jegybank kamatemelése (hat hónapon belül negyedszer) észrevétlen maradt, és erre a hírre gyakorlatilag nem reagáltak komolyabb mértékben a fontosabb keresztárfolyamok.

EUR/USD (1,4200 – 1,4350): A Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvéből kiderült, hogy egyre inkább téma a tagok között a QE 2.0 program júniusi kifutása utáni helyzet. A törékeny gazdasági helyzet miatt nincs egyértelmű álláspont az esetleges kiszállási stratégiáról, vagy a program folytatásáról. Az amerikai inflációs helyzet is „fokozódik”, de Bernanke szerint az árindex helyzete a Fed ellenőrzése alatt van, így arra következtethetünk, hogy dollár esetében a közeljövőben még nem kell kamatemeléstől tartani. Ennek megfelelően az euró szárnyra kapott, az EUR/USD árfolyama 1,4280-ig kapaszkodott. A dollár / forint árfolyamban is látszik a zöldhasú vesszőfutása: már 185 alatt adják-veszik az USD/HUF-ot a bankközi piacon.

CHF/HUF (200,00 – 203,70): A CHF/HUF árfolyama 5 hónapos csúcsra került, áttörve a 200-as szintet, sőt rövid időre a 199-es szintet is érintette a kurzus. Majd érkeztek a svájci inflációs számok, amelyek jócskán felülmúlták a várakozásokat. A márciusi infláció az alpesi országban év/év alapon fél százalék helyett egy százalékkal nőtt, így egyre nő a június közepi kamatemelés lehetősége. A svájci pénzromlás megugrásának hírére 199-ről 201-re gyengült a forint a frankkal szemben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!