5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A héten a kormányfő újabb csatát lengetett be a közműcégek nonprofittá tétele kapcsán, a Raiffeisen elemzői szerint azonban a terv egyértelműen rossz ötletnek hangzik, mivel a maradék beruházást is leállítaná és elhalasztaná a szektorban és masszív tőkekivonást eredményezne.

Lenne mit tenni

Egy pillanatra emlékezzünk vissza, a nyár elején Orbán Viktor a Kossuth rádióban tartott beszédében megemlítette, jobb kezének, Matolcsy Györgynek asztalfiókjában jó néhány terv lapul még - olvasható a Raiffeisen Bank szokásos heti összefoglalójában. Ilyen lenne például egy beruházásösztönző terv, amelyre az ősszel tér vissza a kormány.

"Ezen a területen igenis lenne mit tenni, a beruházások itthon ugyanis olyan szinten állnak, mint a legnagyobb bajban lévő déli országokban, jóval elmaradva a fejlett európai államokétól, a régiós társakról már nem is beszélve. Márpedig felzárkózáshoz a fejlettebb régiókhoz szükséges a fizikai és humántőke beruházások magas volumene. Erre a tevékenységre meg nem igazán lehet egy vállalatot kötelezni, az eredményes, ha a gazdaságpolitika olyan környezetet teremt, amiben érdemes beruházni" - vélekednek az elemzők.

"Éppen ezért is néztünk furán, amikor a héten Orbán újabb összecsapást szellőztetett meg a privát szférával. A miniszterelnök szerint a konfliktust a közműszolgáltatások nonprofittá alakítása fogja jelenteni, ami rossz ötletnek hangzik, és egészen biztos, hogy a maradék beruházás leállítását/elhalasztását, valamint masszív tőkekivonást eredményezne ebben a szektorban" - festenek sötét jövőképet a Raiffeisen szakemberei.

Van egy másik terület, amin az ősz folyamán lesz mit tenni, a jövő évi költségvetés stabilabb alapokra állítása. A héten Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára nem zárta ki, hogy újabb módosításra lesz szükség a tranzakciós illeték esetében. Miután az MNB-tranzakciók megadóztatása egészen biztosan nem fog megértő fülekre találni a nemzetközi intézményeknél, főként az EKB-nál, ezen 120 milliárdos tételről nagy valószínűséggel le kell mondjon a kormány.

Mindenesetre e témában magasabb pozícióról érkező nyilatkozatra lenne szükség, hogy biztosra vehessük, valóban kihátrál a kormány a terv mögül - hangsúlyozzák az elemzők.

Csendes ború a részvénypiacon

Ez a hét is meglehetősen csendesen telt a részvény piacok szempontjából, bár borúsabb hangulatban, mint az előző hetek. A forgalom több hete nem látott, alacsony szinteken mozog, amelynek jelentős része még így is az amerikai piacok nyitása után keletkezik (15:30). Vagyis a nemzetközi piacok komoly hatással vannak a magyar piacra, főleg ebben a nyugodt, hírekben szegény nyári időszakban.

A BUX előző hét végi emelkedése megtört, és egész héten egyre lejjebb került letörve a 200 nmá-t (17 680), a 100 nmá-ig, amely már a támaszát adja 16 000 pont felett. Az előző heti doji-t most egy fekete gyertya követte, amellyel kirajzolódott az „evening star” gyertyaalakzat. Ez egy csökkenő trendet vetít előre - vázolja fel az elemzés.

A Molnak nem sikerült az előző heti letöréskor keletkező rést visszatöltenie, amely az 50 illetve 100 nmá-val együtt komoly ellenállást ad 16 600/16 800 forintnál. További emelkedés csak ennek áttörésével lehetséges, de ilyen gyenge forgalom mellett ez nem lesz egyszerű. Továbbra is inkább a negatív kilátások vannak életben.

Az OTP előző pénteki, várakozásokat felülmúló gyorsjelentésére nap elején egészen 3800 pont fölé húzták a papírt, ami a nap végi pozíció zárásoknak köszönhetően az utolsó órában 3700-ig esett vissza. Ez a csökkenő tendencia folytatódott a héten is, így már 3600 forint környékén tart az árfolyam. Ha visszatér a szűkülő trendcsatornába, amelyből kitört augusztus elején, könnyen lefelé indulhat. De ahhoz előbb át kell törnie több komoly támaszt is 3600/3550 forintnál. Heti szinten vizsgálva a Bollinger szalagok jelentősen beszűkültek, ami egy trend indulását prognosztizálja a közeljövőben.

Az Magyar Telekom öt hete nem látott, alacsony forgalom mellett oldalazott a 420 forint közelében. 425-nél erős ellenállásba ütközik, míg 415/410 forintnál erős támaszt kap. Az emelkedés utáni oldalazás egy zászlót rajzolhat ki. Ezt segítheti az előző heti „three white soldier” bullish gyertyaalakzat is. A következő hetekben kiderül ténylegesen merre indul ebből a szűk sávból.

A Richter több hetes emelkedés után kezd visszakorrigálni 40 000 forint alá, miután szignifikánsan nem sikerült áttörnie a 40 500 forintot. Az „evening star” alakzat itt is kirajzolódott heti szinten, amely trendfordulót mutat. 39 000 és 38 000 erős támaszok, ezek a bázis alsó határai, amelyeket nem fog tudni könnyen letörni. Erről a bázisról akár újabb emelkedésbe is kezdhet, megpróbálva legyőzni a 40 000 forint feletti ellenállását.

A héten meglehetősen nyugodt volt a piac, és alacsony a forgalom, ami jövő héttel kezdődően lassan megváltozhat a nemzetközi (pl. Fed jackson hole-i találkozója) és hazai hírek (MNB kamatdöntés) hatására.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!