7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Javított számain a Magyar Telekom, ám ez nem a hagyományos alaptevékenységének, a vezetékes-, illetve mobiltelefonos tevékenységnek volt köszönhető. A cég az informatikai, illetve a energia viszonteladásnak köszönhette, hogy növelni tudta a nyereségét. Bár nem a működési eredményt érintette, de fontos költségnek számítanak a rendkívüli tételek, amelyek jelentősen csökkentek a második negyedévben.

A Magyar Telekom 2012. második negyedévére vonatkozó Nemzetközi Pénzügyi Jelentési Szabványok (IFRS) szerinti konszolidált pénzügyi eredménye szignifikánsan javult. A bevételek ugyan csak minimális mértékben bővültek, a működési eredmény, és az EBITDA ennél kedvezőbb képet mutatott.

A forgalom 1,3 százalékkal 143,6 milliárd forintról 145,5 milliárd forintra nőtt 2012. második negyedévben 2011 azonos időszakához képest. A Telekom által közzétett gyorsjelentés szerint a rendszer integrációs/IT valamint az energia viszonteladásból származó bevételek jelentős növekedése ellensúlyozni tudta a vezetékes és mobil hangalapú bevételek csökkenését. Emellett a növekvő TV, mobil internet és mobil készülékértékesítési bevételek is hozzájárultak a bevételek növekedéséhez. A forintgyengülés kedvező hatásának köszönhetően a nemzetközi leányvállalatok forintban kifejezett bevételei összességében közel változatlanok voltak.(Ugyanakkor mind a macedón dénár, mind az euró 10 százalék körüli erősödést ért el a forinttal szemben.)

Az EBITDA 11,4 százalékkal 44,6 milliárd forintról 49,6 milliárd forintra nőtt, tükrözve a 10,4 milliárd forint értékű, a SEC és a DOJ vizsgálathoz kötődő megállapodással kapcsolatos céltartalék képzés elszámolását 2011 második negyedévében. (Ez a macedón és montenegrói terjeszkedés során az amerikai hatóságok által feltételezett vesztegetési ügyekhez kapcsolódó vizsgálat lezárását eredményezte, amely a korábbi évek jogi költségeit figyelembe véve nagy előrelépést jelentett.) Az EBITDA ráta 34,1 százalékot ért el.

A működéshez kapcsolódó, azaz a jogi vizsgálattal kapcsolatos költségek és elhatárolások, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a telekom adó nélkül számolt EBITDA 9 százalékkal 61,8 milliárd forintról 56,2 milliárd forintra csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest.

A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 38,7 százalék volt 2012 második negyedévében, míg 2011 azonos időszakában 43,0 százalék. Az EBITDA ráta csökkenése tükrözi az alacsony jövedelmezőségű energia viszonteladásból származó és rendszer integrációs/IT bevételek arányának emelkedését, valamint a készüléktámogatások növekedését, miközben tovább csökkent a magas jövedelmezőségű hangalapú bevételek aránya.

A társaság összefoglalója egy költségsor változást is megmagyaráz, hiszen a személyi jellegű költségek 1,7 milliárd forinttal nőttek a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, mivel az ügyfélszolgálati, értékesítési és ügyfélélmény területeken dolgozó, korábban kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkatársak 2012. áprilistól a Magyar Telekom főállású munkavállalójaként dolgoznak tovább. Ebből következően a csoportszintű létszám közel 1700 fővel nőtt 2012. júniusra. A változtatás következtében a személyi jellegű költségek 1,8 milliárd forinttal nőttek a második negyedévben és ezzel párhuzamosan ugyanennyivel csökkentek az egyéb működési költségek.


A távközlési adó kapcsán voltak olyan félelmek, hogy a cégek egyáltalán nem fognak fejleszteni, ez azonban a második negyedévben sem következett be. A beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba (CAPEX) 13,5 milliárd forinttal 26,7 milliárd forintról 40,2 milliárd forintra nőtt 2012 első félévében az előző év azonos időszakához képest elsősorban a 10,9 milliárd forint összegű 900MHz-es spektrum licenszdíja, a magyarországi 3G/LTE költések, és a macedóniai 3G és optikai hálózatok fejlesztését célzó beruházások növekedésének következtében. 2012 első félévében CAPEX teljes összegéből a Telekom Magyarország szegmensre 32,0 milliárd forint, a T-Systems szegmensre 1,8 milliárd forint jutott, míg Macedóniában 4,3 milliárd forintot, Montenegróban pedig 2 milliárd forintot fordítottak beruházásokra.

Mindezeket értékelve Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató úgy vélekedett, hogy "2012. második negyedévben a csoportszintű bevételek ismét emelkedtek. Piaci pozícióinkat vizsgálva elmondható, hogy minden üzletágunkban meg tudtuk őrizni piacrészünket, sőt volt ahol további bővülést is elértünk. Meggyőződésünk, hogy ez kedvező kiindulópont lehet a növekedéshez, amint a gazdasági környezet javulásnak indul. A magyarországi gazdasági környezetben tapasztalható erősödő negatív tendenciák és szabályozói hatások azonban továbbra is kedvezőtlen hatással vannak a hagyományos hangalapú bevételeinkre. Emiatt szertefoszlottak az év eleji pozitív várakozások, miszerint lassú fellendülésre számítunk Magyarországon. A háztartások pénzügyi helyzete változatlanul feszített, mivel a jövedelmek reálértéke csökken, a munkanélküliség továbbra is rendkívül magas szinten áll és a forintárfolyam kedvezőtlen alakulása miatt nőttek a deviza alapú hitelek törlesztő részletei. Ennek következtében erősödő nyomás alá kerültek a távközlési költések Magyarországon, ami felerősítette a hagyományos hangalapú bevételek csökkenését a második negyedévben.

Mivel a növekedést mutató üzletágaink nem tudták teljes mértékben ellensúlyozni a magas jövedelmezőségű hangalapú bevételek kiesését, a működéshez kapcsolódó EBITDA a második negyedévben 9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Teljes évre továbbra is a működéshez kapcsolódó EBITDA 4-6 százalékos csökkenésére számítunk. Ennek elérése érdekében 2012. második felétől széleskörű, jelentős költségcsökkentési intézkedéseket vezettünk be, nem csupán az általános költségek, de a marketing, a készüléktámogatások és az ügynöki díjak esetében is. Az ősztől életbe lépő vezetékes és mobil áremelés is hozzájárul majd EBITDA célkitűzésünk teljesítéséhez. Az egyre romló EBITDA trendek ellenére a bevételekre vonatkozóan kedvezőbbek a kilátások. Az év első felében 2 százalékkal nőttek a bevételek 2011 első félévhez képest, ami kissé meg is haladja az éves szintű célkitűzésünket, mely szerint bevételeink változatlanok maradnak vagy legfeljebb 2 százalékkal csökkennek."

Ami a várakozásokkal való összevetést illeti, a Magyar Telekom eredménye inkább pozitív meglepetést hozott. Az Equilor által közzétett elemzés a bevételek és a tisztított EBITDA terén is visszaesésre számított. Utóbbi valóban visszaesett 61,8 milliárd forintról 56,2 milliárd forintra, ám az elemzők ennél alacsonyabb, 55,9 milliárdos értékkel számoltak. Igaz a nettó profit kapcsán a Telekom némileg elmaradt a várakozásoktól, hiszen az Equilor előzetesen azt valószínűsítette, hogy 11 milliárd forintra emelkedhet a második negyedévben, ám ez végül csak 10,678 milliárd lett.

A befektetési társaság egyébként úgy vélekedett, hogy a mélyponton lévő részvények kapcsán némi áremelkedés elképzelhető. Szerintük túlzottan nagy a pesszimizmus a részvény vonatkozásában, így a piaci várakozásnak megfelelő gyorsjelentés gyors visszaépülést idézhet elő a részvény árfolyamában. Az alacsonyabb kötvénypiaci hozamok tartósan alacsony szintje további 20-30 forintos emelkedést idézne elő a Magyar Telekom részvények jelenleg 430 forintos méltányos értékét illetően.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!