3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre nem lehet tudni, mennyire reálisak azok a várakozások, melyek 2015-re 250 dollárra becsülik a jelenleg 17 dollár körül mozgó szürkés színű nemesfém árfolyamát. Az mindenesetre kétségtelen, hogy pusztán az aranyhoz képest mért lemaradása is komoly potenciállal kecsegtet.

Természetesen a vérmes remények gyújtópontjában ismét Kína áll. A távol-keleti országból megannyi megtakarító pénzét várják a piacon landolni annak köszönhetően, hogy a sokévi tilalom után manapság újra birtokolhatnak nemesfémet a kínai polgárok, amit a kormány még az általa felügyelt CCTV csatornán is népszerűsít. Erre sok befektetőnek felcsillant a szeme és rögtön gyors számolásba kezdett, hogy mennyit is hozhat a konyhára, ha a milliárdnyi kínaiból csak pár millióan döntenek úgy, hogy számukra a legüdvözítőbb befektetési eszköz az ezüst.

Megugró kereslet, szűkülő kínálat

Az egyik drágulást okozó tényező tehát a megnövekvő keresletben rejlik, ami ráadásul egy, az aranyénál sokkal kevésbé  likvid piacon jelenne meg, felnagyítva annak árfelhajtó hatását.

A másik keresleti nyomáshoz vezető folyamat a világgazdaság magához térése lehet. Az ezüst ipari felhasználása meglehetősen széleskörű kezdve természetesen az ékszeripartól a gyógyszeriparon át a napelemcellákig.

Igazi árrobbanáshoz az vezethet, ha a megugró kereslet mellett a kínálat beszűkül. Ez is fellelhető ezen a piacon, hiszen az 1990-es 2,2 milliárd unciás kitermelt és finomított ezüsthöz képest manapság jó, ha 1 milliárd uncia van a föld felett.

Ha a fenti érvek még nem lennének elég meggyőzőek, akkor még kapaszkodhatunk az eddig hagyományosan fennálló 15:1-es arany/ezüst árfolyam hányadosba, ami jelenleg 60 fölött van. Ha ez nem változott volna meg, most 70 dolláron kellene kereskedni az ezüsttel. Mondhatnánk persze, hogy ez kiegyenlítődhet az arany méretes zakójával is, de egyelőre a piaci várakozások nem erről szólnak.

Kínaiak nélkül is szárnyalhat az árfolyam

Ez mind szép és jó, de hogyan kellene ebből pénzt csinálni? Csak nem lophatjuk össze a számunkra megfelelő mennyiségű kiskanalat cukrászdákból és éttermekből… Az SLV kóddal ellátott ETF (tőzsdén kereskedett alap) tökéletesen megfelel erre a célra, ugyanis fizikai ezüstbe fekteti a befektetők pénzét, hasonlóan a GLD-hez, ami az arannyal teszi ugyanezt.

Egy pillantást vetve az SLV chart-jára az is kiderül, hogy a fentebb felsorakoztatott érvek az árdrágulás mellett még technikailag is támogatásra találnak. A 2008 év végén beindult rali öt emelkedő hullámát három korrekciós (a, b, c) hullám követte, amit az Elliott-hullám elmélet szerint újból öt hullámos felívelés kellene, hogy kövessen.

Hogy ez meddig repítheti az árfolyamot, azt nehéz megmondani, de ha a piros vonallal jelzett ereszkedő csatornából kitörne felfelé az árfolyam, az - kínaiakkal vagy nélkülük - mindenképp komoly emelkedést hozna.

Gede Balázs

Tőzsdeklub

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!