Hazánk a rendkívül kedvező geotermikus adottságai miatt nemzetközi összehasonlításban is jelentős termálvízkészletekkel rendelkezik. Magyarország területének mintegy 80 százalékán találunk hévizet, így nem csoda, ha igazi „európai gyógyvíznagyhatalomként” tartanak minket számon. Az ásvány- és gyógyvizek nagy része oldott ásványi anyagokat is tartalmaz, emiatt gyógyhatásúnak bizonyul, fürdő- és ivókúrára egyaránt alkalmas. Jelenleg több mint ezerre tehető a 30 °C fölötti melegvizet és gyógyvizet adó kutak száma, ráadásul egyedinek tekinthető az is, hogy hazánk gyógyvizei szinte minden régióban megtalálhatóak.
Fürdő közeli ingatlan – megéri a befektetés?
A fürdőkúrák gyógyító hatásait olvasva egyesek fejében megfordulhat: érdemes-e ingatlant vásárolni a hazai wellness- és termálfürdők közelében? Az Otthon Centrum szerint először is a vásárlás céljának a szempontjából érdemes megközelíteni ezt a kérdést. Befektetési célból ugyanis – legalábbis a szakemberek véleménye szerint - már nem jó üzlet fürdővárosainkban házat, telket venni.
Egyrészt az árak már mindenhol magasba szöktek, vagy éppen makacsul tartják magukat, másrészt a fürdőkhöz közeli ingatlanok árai is „szorgalmasan” követik az átlagos magyarországi inflációt. Ha tehát nem befektetési célból fontolgatjuk az ingatlanvételt, úgy érdemesebb a saját felüdülésünk paradicsomát megteremteni egy nyaraló megvásárlásával az általunk kiválasztott fürdőhelyen.
Hévíz, az örök fürdőváros
Dunántúlon a klasszikusnak számító Hévízen és az újonnan kiépült Kehidakustányban is magasan tartják magukat az árak. Hévízen még a 20-30 éve épült, jó állapotban lévő, fürdő közeli ingatlanokhoz sem juthat hozzá az érdeklődő 200 ezer forintos négyzetméterenkénti ár alatt. Kehidakustányban ennél árnyalatnyival magasabb árakkal kell számolni: itt ugyanis kifejezetten az utóbbi években, az élményfürdő fejlesztésével ugrottak meg az árak. Sárváron viszont már 150-200 ezer forintos négyzetméterenkénti áron is lakástulajdonosokká válhatunk.
Kelet-Magyarországon is több fürdőfejlesztés történt az utóbbi években. Az előző érában is kedvelt Hajdúszoboszlón a felújítás révén újabb lendületet nyert az ingatlankereskedelem. Állapottól függően egy nagyobb házhoz 20-35 millió forint közötti áron juthatunk hozzá, amely akár 300 ezer forint feletti négyzetméterárat is jelenthet. Bár ez viszonylag magasnak tűnik, a helyi szakemberek szerint az árak mérséklődtek az utóbbi években. A fürdőhelyen ugyanakkor egy tendenciaváltás is tetten érhető: a szezon lassan kibővül a tavaszi és őszi időszakkal is, amely kedvezhet a lakáskiadásnak.
Miskolctapolca viszi a prímet
Az Alföldön fekvő Orosháza-Gyopárosfürdőn - az építkezési láz kitörését megelőzve - az önkormányzat üdülőövezetté nyilvánította a körzetet, így már csak üdülőkre kaphatunk építési engedélyt. Ha ennél a fürdővárosnál tesszük le a voksot, akkor viszonylag szűk kínálattal és ingadozó árakkal (150-250 ezer forintos négyzetméterenkénti ár) kell számolnunk. Tiszaújvárosban a folyamatos fejlesztések következtében komoly nyereséget lehetett elkönyvelni az elmúlt időszakban, ám az árak növekedése már stagnálásnak indult. A városban jelenleg egy újszerű házat mintegy 25 millió forint körüli áron lehet megvásárolni.
Miskolctapolca több milliárdos beruházással teljesen kiépítette barlangfürdőjét, így sokkal több vendéget képes fogadni, mint korábban, s ez egyúttal a szállásadóknak is kedvez. Miskolctapolcán hosszabb távra is bérbe lehet adni házunkat vagy szobánkat, bár a kiadó szobák komoly száma miatt nem tanácsos újonnan belefogni az ingatlanüzletbe, jóllehet az ilyen szolgáltatásokra volna igény az észak-magyarországi településen. Az ingatlanárakat tekintve a termálfürdők közelében a legmagasabbak az egész országban: a nagyobb családi ház ára a 100 millió forintot is meghaladja, 20 millió forint alatt pedig szinte alig találunk ingatlant. A környékbeli magas árak pedig nemcsak a kikapcsolódás lehetőségével magyarázhatóak, hanem azzal is, hogy a régiót Miskolctapolca Rózsadombjaként tartják számon.
Egerszalók: folyamatos fejlesztések
A legfrissebb fejlesztések az észak-magyarországi régióban, Egerszalókon zajlottak. Az új fürdőkomplexumot jelenleg már a kiépített infrastruktúra is segíti: Egerből a mostanában átadott új, 4 kilométeres úton lehet eljutni a városba. Sőt, a beruházás korántsem zárult le: a tó mellé ugyanis egy apartmanházat is építenek. A tó körüli területeket már felosztotta az önkormányzat, amelyek el is keltek, bár az építkezések még nem kezdődtek meg.
A komoly fejlesztések is hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt években Egerszalókon is számottevően nőttek az árak az ingatlanszektorban. A fürdő közelében – ellentétben a település más részeivel - megduplázódtak az árak: a városban átlagosan 500 ezer forintos négyzetméterenkénti áron juthatunk lakáshoz.
A tapasztalatok tehát azt mutatják, hogy befektetési célból - mint például jövőbeni értékesítés vagy szobakiadás - már nem érdemes a termálfürdővel bíró hazai településeken lakóingatlant vásárolni, hiszen várhatóan nem realizálunk a jövőben komoly profitot. Ám a tapasztalatok az mutatják, hogy a folyamatosan bővülő és javuló wellness-szolgáltatások miatt megéri a családunkat termálfürdős településre vinni nyaralni, méghozzá a saját üdülőnkbe.