4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2010 első kilenc hónapja során a bankcsoport üzemi eredménye 3028,4 millió euróra bővült, ami 9,1 százalékos növekedést jelent a 2009 első kilenc hónapjában elért 2776,9 millió euróhoz képest. Az adózott eredmény 2,3 százalékkal 736,8 millió euróra nőtt 2010 első kilenc hónapjában. A javulás jórészt a nettó kamat- és jutalékbevétel növekedésének, valamint az általános igazgatási költségek csökkenésének tudható be. Ugyanakkor a nettó kereskedési eredmény visszaesett.

A bankcsoport üzemi bevétel 4,3 százalékkal bővült, s 5900,1 millió euróra nőtt (szemben az előző év hasonló időszakában realizált 5657,2 millió euróval). Ez főként a nettó kamatbevétel 6,1 százalékkal 4075,5 millió euróra és a nettó jutalékbevétel 9,7 százalékkal 1440,7 millió euróra történő növekedésének köszönhető. A nettó kereskedési eredmény ugyanakkor 23,7 százalékkal esett vissza és 383,9 millió euró lett. Az eredményben jelentősebb szerepet játszott még az általános igazgatási költségek 0,3 százalékos csökkenése (amelynek eredményeként ezen a soron a tavalyi 2880,3 millió euró után 2871,7 millió euró jelentkezett). Ennek megfelelően a költség/bevétel arány tovább javult, 48,7 százalékon állt az időszak végén (összehasonlításként 2009. első kilenc hónapjában 50,9 százalék volt).

A korrigált sajáttőke arányos nyereség („cash return on equity”, vagyis a nem készpénzeszközökkel, például a goodwill veszteségleírásokkal, valamint az ügyfélbázis lineáris lemorzsolódásával kiigazított, a részvételi tőkével és a tőkeemelésből származó tőkével bővített alaptőkéhez viszonyított sajáttőke arányos nyereség) a 2009-es 10,7 százalékról 7,8 százalékra csökkent. Ennek legfőbb oka a tőkebázis jelentős, több mint 40 százalékos megemelése (2009 első kilenc hónapjában az átlagos részvénytőke 9,3 milliárd eurót tett ki, 2010 első kilenc hónapjában pedig már 13,2 milliárd eurót).
 
A korrigált részvényenkénti nyereség (EPS) 2010 első kilenc hónapjában 1,77 euró  volt, ami visszaesést jelent ez előző év hasonló időszakához képest, amikor ez a mutató 2,06 eurón állt. A mutató alakulását szintén a nagyobb tőkebázis befolyásolta.
 
A mérlegfőösszeg a 2009. végi állapothoz képest 2,4 százalékkal bővülve 206,5 milliárd euróra nőtt. Forrásoldalon ez főként az ügyfélbetétek és a kibocsátott értékpapírok miatt fennálló kötelezettségek terén jelentkező nagymértékű növekedésnek köszönhető, ami eszközoldalon a befektetési értékpapírok és ügyfélhitelek állományának emelkedését hozta. Összességében véve a mérlegfőösszeg növekedése jórészt a kelet-közép-európai devizaárfolyamok mozgásának eredménye.
 

A kockázattal súlyozott eszközök visszaesése mellett a tőkemegfelelési mutató a 2009. végi 12,7 százalékról 13,0 százalékra javult 2010. szeptember 30-ig. Ennek megfelelően ez a mutató jóval a kötelezően előírt 8,0 százalékos érték fölött maradt. A Tier 1-es (hitelkockázatra vetített) tőkeráta 9,7 százalékos értéket mutatott az első kilenc hónap végén, szemben a 2009. év végi 9,2 százalékkal.

Kilátások


Az Erste közleménye szerint a bankcsoport legfejlettebb kelet-közép-európai piacai, vagyis Ausztria, Csehország, Szlovákia és Magyarország sikeresen kilábalt a recesszióból, így az idei esztendőben már szerény mértékű növekedésre lehet számítani ezekben az országokban. A gazdasági növekedés a belföldi kereslet talpra állásával párhuzamosan a várakozások szerint 2011-ben Romániába és Horvátországba is visszatér. Ennek megfelelően az Erste Group azzal számol, hogy az év hátralevő negyedévében is fennmarad az üzemi eredmény eddig tapasztalt teljesítménye. Sőt, a várakozások szerint ez a tendencia 2011-ben is folytatódik, hiszen a bevételek bővülése várható a hitelállomány egyszámjegyű növekedése, a stabil marzsok, valamint a szigorú költségkezelés nyomán. A gazdasági növekedés beindulásával párhuzamosan a számítások szerint a kockázati költségek 2010 második felében már az első félévi szint alá süllyednek, és a folyó pénzügyi év egészét tekintve a 2009. évi értéken maradnak. A kockázati költségek lefelé tartó trendje várhatóan 2011-ben is fennmarad.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!