Noha a globális adósságválság még hosszú ideig rányomja a bélyegét a részvénypiacokra és a piacoknak az EU-csúcs utáni "eufóriája" előbb-utóbb elmúlik, de a pozitív hatása, az Erste elemzése szerint, a nyár végéig kitarthat.
Míg az euróövezetben átlagosan 92 százalék, az Egyesült Államokban pedig 107 százalék a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság, addig a térségben - Magyarország kivételével - 60 százalék alatt van - mutatott rá Fritz Mostböck vezető elemző a sajtótájékoztatón.
A jövőben is az euróövezetinél nagyobb növekedés várható, ami hosszú távon kedvezően befolyásolja a piacokat. Lefelé módosították ugyanakkor néhány ország, így Horvátország és Csehország növekedésére vonatkozó előrejelzésüket (-1,8 százalékra, illetve -0,8 százalékra). Magyarország, valamint Románia "megfigyelési listán" van ebben a tekintetben az elemzőknél, fennáll a várakozások lefelé módosításának lehetősége. Jelenleg 0,5 százalékos GDP-csökkenést, illetve 1,2 százalékos növekedést várnak 2012-re.
Növekedés tekintetében Törökország a "bajnok" - mondta el Henning Esskuchen részvénypiaci elemző. Noha a várható 3 százalékos török GDP-növekedés jóval kisebb a tavalyi, "túlfűtött" 11 százaléknál, az elemzők a török részvényportfóliókat ajánlják elsősorban. Törökország mellett Lengyelország a másik "favorit", 2,6 százalékos növekedéssel.
A magyar részvénypiac nagyon pozitívan alakult a legutóbbi időben, és továbbra is számítani lehet "pozitív meglepetésre" - mondta a szakértő. Pozitív jelzésként értékelte a piacok szempontjából a kohéziós pénzek lehetséges felfüggesztésének visszavonását, a magyar növekedési csomagot, hogy az EU elfogadta az MNB-törvény módosítását, és hogy az IMF és az EU felé való "közeledés" mutatkozik. Hozzátette azt is: nyitott a kérdés, hogy hogyan finanszírozzák a növekedésösztönző lépéseket, valamint hogy a tervezett időpontban megkezdődnek-e az IMF-tárgyalások és mi lesz az eredményük. "Legalábbis körvonalazódik egy lehetséges megoldás" - fogalmazott.
A bankok úgynevezett tőkealkalmazkodási tevékenysége a régióban nem mértékadó, és jóval alacsonyabb, mint az euróövezet perifériáján. Ebben a tekintetben a magyarországi adat a térséghez képest magas, azonban szintén elmarad az euróövezetitől és nem ad igazán okot aggodalomra - mondta az elemző. Ha folytatódik a közeledés az EU-val és az IMF-fel való megállapodás felé, akkor stabilizálódni fog a mutató.
Továbbra is téma ezzel szemben a térségben a likviditás. Feltörekvő piaci befektetési alapok tavaly 50 milliárd dollárt vontak ki, idén májusig 35 milliárd dollárt - mutattak rá az elemzők.
MTI