3p

Mi kell a tőzsdei áremelkedéshez? Pénz (=likviditás, alacsony kamatok) és (profit)növekedés, vagy ez utóbbinak az ígérete/reménye.

Az elmúlt évben mindkét tekintetben kiváló helyzet uralkodott, s ennek köszönhetően a részvényárfolyamok igen komolyan emelkedtek a fejlett világban (a fejlődők más utat jártak be, a növekedés egyre gyatrább volt, és likviditás sem volt annyira bőséggel). Az amerikai tőzsde új mindenkori csúcsokon van, de Európában is 20-30-50%-kal vagyunk feljebb, mint egy éve.

Ugyanakkor a fenti két tényező egyikében változás várható/látható. A növekedés kezd önfenntartó lenni, aminek köszönhetően a fő pénznyomtató amerikai jegybank le fogja építeni a hírhedett QE-programot, és valószínűleg kamatemelés irányába fog elmozdulni valamikor a következő 12 hónapban. Mivel a növekedés ennek ellenére fennmarad világszerte, így a tőzsdei bika másik lába fennmarad, ám a korlátlan likviditásnak vége fog szakadni. Tekintve, hogy egy éve nem volt jelentősebb korrekció a tőzsdéken, a hangulat kissé túlfokozott, így könnyen jöhet egy kijózanodás. Úgy vélem, hogy mivel a növekedés fennmarad, s a reálkamatok még sokáig negatívak maradnak, ez nem fogja megtörni az általános emelkedő trendet, de könnyen kialakulhat több hétig vagy akár hónapig tartó konszolidáció is.

A hangulat javulására jó példa a hazai kisebb részvényekben történő bonanza, ennek legjobb példái az áramszolgáltatók, amelyek hetek alatt majdnem dupláztak, de az elmúlt 1-2 hónapban több small/midcap is 20-30%-ot emelkedett. Ennek következtében a kisebb részvényeket mutató BUMIX index majd kétéves csúcsra száguldott (ebben persze tetemes hatása volt az EGIS felvásárlásának is). A BUMIX szárnyalása jelzi egyrészt az optimistábbá váló hangulatot, tehát figyelemre intő jel, ám azt gondolom hogy paradox módon egyben azt is mutatja, hogy 4-éves szenvedés/lecsorgás után megfordult a trend: a kispapírok tartósan emelkedő pályára kerültek. Jó ideje reménykedtem ebben, s immáron - úgy tűnik - valósággá is válik a kicsik jó teljesítménye.

Rövidebb távon tehát világszerte jöhet egy korrekciós/konszolidációs fázis a részvényekben, ám hosszabb távon - különösen a még mindig nagyon olcsó európai részvénypiacokon (és ennek egyik legolcsóbb képviselője a BUMIX) tovább folyhat majd az emelkedés.

Ami a részvényeknek rossz hír, az a dollárnak jó, a feltörekvő devizáknak pedig rossz. Nem véletlen, hogy miután a Fed két vesszőt máshova rakott a közleményében, s kicsikét optimistább hangot ütött meg, máris megugrottak a kötvényhozamok, felrobbant a dollár, és lejtőre kerültek a feltörekvő devizák. Úgy vélem továbbra is, hogy a pénznyomtatás kivezetése és a potenciális kamatemelés(ek)ről szóló diskurzus fogják a következő hónapokat jellemezni a tőkepiacokon, s ez nem fog jót tenni például a forintnak sem. Az idén nyári feltörekvő deviza-beomlás, és hirtelen hozamemelkedés nem valamiféle véletlen baleset volt, hanem valószínűleg egy új trend kezdete, s ehhez még nem alkalmazkodott a világ.

Ha igazam van, akkor ideges tőzsdék, erősebb dollár, gyengébb feltörekvő devizák, megugró hozamok jellemezhetik a piacokat a következő hónapok során.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!