Közel 14 éves csúcsra, 6,5 százalékra emelkedett a munkanélküliség Amerikában, ráadásul ez a következménye az októberi tömeges elbocsátásoknak. Az elemzők 6,3 százalékos adatra számítottak, de az utóbbi napokban már várható volt, hogy kiábrándító adatok jönnek.
Továbbra is gondban van az amerikai gazdaság, mivel a hitelválság miatti tömeges elbocsátások hatása egyre jobban látszik. Az utóbbi napokban jelentették be, hogy a versenyszférában a vártnál jóval több embert bocsátottak el a múlt hónapban, most pedig a szeptemberi munkanélküliségi adatok sokkolhatják a piacokat.
A várt 200 ezer helyetti elbocsátás helyett 240 ezer ember veszítette el a munkáját októberben az Egyesült Államokban. Ilyen sokan legutóbb 2001-ben váltak munkanélkülivé egyetlen hónap alatt. A szeptemberi adatot is módosították, az új szám 287 ezres elbocsátást mutat.
A munkaerőpiaci nehézségek elsősorban azért jelentenek problémát az amerikai gazdaság számára, mivel a gazdasági aktivitás mintegy kétharmadát a belső fogyasztás adja a tengerentúlon.
Az amerikai hatóságok pénteki közlése szerint a munkaerőpiac továbbra is bizonytalan lesz a közeljövőben. A 6,5 százalékos munkanélküliség megközelíti az 1994-es szintet, idén eddig az összes hónapban csökkent az álláshelyek száma Amerikában. Az év eleje óta már 1,2 millió ember veszítette el a munkahelyét.
A 240 ezres elbocsátás lényegesen magasabb, mint amire az elemzők számítottak. A gyárak 90 ezer embertől váltak meg, az építőiparban 49 ezren maradtak munka nélkül, a kiskereskedelemben további 38 ezer állás szűnt meg, míg a pénzügyi cégek 24 ezer dolgozót bocsátottak el a múlt hónapban.
Az átlagos órabérek 0,2 százalékkal emelkedtek szeptemberhez képest, míg éves szinten 2,9 százalékos volt a növekedés. Ezek az adatok megfelelnek az elemzők várakozásainak.
Az adatok megjelenése után a határidős indexek esésbe kezdtek a Wall Streeten. A Dow már kismértékű mínuszban volt a korábbi emelkedés után, de várhatóan a Standard & Poor's is gyengüléssel nyit majd.