Több fontos makroadat is megjelent ma délután az Egyesült Államokban, melyek befolyásolhatják a délutáni kereskedést a világ tőzsdéin. Összességében vegyes képet mutattak az adatok: a gazdaság növekedése magasabb lett az első becslésnél, de erre számított a piac. A GDP-árindex viszont a vártnál nagyobb mértékben emelkedett, ami az inflációs nyomás további fokozódására utal.
Előzetesen a múlt hónapban azt közölték a hatóságok, hogy az amerikai gazdaság 0,6 százalékkal nőtt az első negyedévben, ezt az adatot most felfelé módosították 0,9 százalékra. Már a korábbi növekedési adatot is sokan kétségbe vonták, így továbbra sem lehet egyértelműen tudni, mennyire hiteles a statisztikai hivatal adata. Az eredmény pozitív, mivel előzetesen sokan recesszióra számítottak az első negyedévben, azaz azt jósolták, hogy csökkenni fog az amerikai gazdaság teljesítménye.
A GDP-árindex a tavalyi negyedik negyedévben 3,7 százalékos emelkedést produkált, most 2,6 százalékos bővülésre számítottak. Ehhez képest csak kismértékben csökkent a drágulás mértéke, 3,5 százalékkal nőtt az árindex az első negyedévben. A GDP-árindex a termékek és a szolgáltatások árának változásából tevődik össze, így fontos indikátora az inflációnak. A vártnál kisebb csökkenés azt mutatja, hogy az inflációs nyomás a tervezettnél magasabb Amerikában, azaz a vártnál lassabban csökkenhet az infláció.
Ma jelent meg a szamélyes kiadások indexe is, mely azt mutatja, hogy az átlag amerikaiak mennyit költöttek termékekre és szolgáltatásokra az első negyedévben. Ez az adat is az infláció szempontjából fontos. A tavalyi év utolsó három hónapjában 1 százalékkal emelkedtek a személyes kiadások, ugyanekkora növekedést vártak most is, végül a közölt adat sem okozott meglepetést, újabb 1 százalékos bővülést mutatott.
A vártnál kicsivel gyengébbek lettek viszont a heti munkanélküliségi adatok: a tartós munkanélküliek száma a várt 3,08 millió helyett 3,1 millió lett, míg a heti új munkanélküliek száma a 370 ezres konszenzusnál kétezerrel lett magasabb.