5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kemény év volt a biztosítási szektor számára a tavalyi, az összes díjbevétel névértéken 7 százalékkal csökkent. A válság érzékenyen érintette a vállalati befektetési állományokat, ám a biztosítók kisebb károkat szenvedtek el, mint a bankok; a világ biztosítási szektorában a veszteségek több mint egyharmada az amerikai AIG számlájára írható.

Kemény év volt a biztosítási szektor számára a tavalyi, az összes díjbevétel névértéken 7 százalékkal csökkent. A válság érzékenyen érintette a vállalati befektetési állományokat, ám a biztosítók kisebb károkat szenvedtek el, mint a bankok; a világ biztosítási szektorában a veszteségek több mint egyharmada az amerikai AIG számlájára írható.

Az elemzők szerint a nem életbiztosítási üzletág várhatóan stabilizálódik, az életbiztosítási szegmens még volatilis marad; az összes díjbevétel várhatóan csökken Nyugat-Európában, Közép-Kelet-Európában pedig szerény mértékben növekszik. A biztosítók részvényei a legolcsóbbak a DJ Euro Stoxx indexben szereplő szektorok közül, az Erste kedvence a Vienna Insurance Group.

A tavalyi visszaesés jórészt az életbiztosítási szegmens lanyhulásának következménye: a piac névértéken 11 százalékkal 653 milliárd euróra zsugorodott. A tőkepiacok meredek zuhanása a unit-linked és az index-követő termékek iránti kereslet visszaeséséhez vezetett, hiszen ezeknél a termékeknél a befektetés kockázatát a kötvénytulajdonos viseli. Az életbiztosítási termékeknek ráadásul a hozamgörbe megfordulása miatt magasabb megtérülést biztosító banki termékekkel is meg kellett küzdeniük.
A nem életbiztosítási termékek ennél stabilabbnak bizonyultak. A díjbevétel a becslések szerint 415 milliárd eurót tett ki, némi visszaesést mutatva az előző évhez képest.

A pénzügyi válság hatásai

A vegyes biztosítói profiljuk révén kialakult erős üzleti modelljüknek köszönhetően az európai biztosítók többsége nagyjából átvészelte a pénzügyi viharokat. Legtöbbjük befektetési portfóliója azonban negatív hatásokat volt kénytelen elszenvedni annak ellenére, hogy nem kockázatos befektetési politikát folytattak (eszközeiknek mindössze 1-2 százalékát fektették ABS-ekbe, eszközfedezetű értékpapírokba).

A biztosítási üzletágat így jóval kevésbé érintette a válság, mint a bankszektort. A világ bankszektora (az államilag támogatott pénzintézeteket leszámítva) 2009 első negyedévéig négyszer akkora veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, mint a biztosítási iparág. A biztosítási szektor által elszenvedett veszteségeknek több mint harmada ráadásul egy céggel, az amerikai biztosítási óriással, az AIG-vel összefüggésben keletkezett (90 milliárd dollár).

"A banki üzletággal rendelkező biztosítókat és az életbiztosítókat kiváltképp súlyosan érintette a pénzügyi válság. Ez legjobban talán Hollandiában érhető tetten, ahol ez az üzleti modell nagyon elterjedt. A bankok és az életbiztosítók sokkal nagyobb befektetett összegekkel rendelkeznek, mint a nem életbiztosítók. A portfóliókban bekövetkezett azonos százalékos mértékű romlás ezért a nagyra nőtt állománnyal rendelkező vállalatokat komolyabban sújtja. De mivel a biztosítók portfóliójának nagyobb része "értékesítési céllal" kategóriában szerepel, a veszteségek zöme csak a társaságok részvénytőkéjében jelentkezik. Ebben az értelemben a legnagyobb veszteségeket elszenvedő vállalatok szintén holland biztosítók: például az AEGON (-60 százalék) és az ING (-53 százalék). Mindössze egyetlen társaság tudott beszámolni tőkéjének gyarapodásáról, ez pedig a Vienna Insurance Group” – mondta Christoph Schultes, az Erste Group biztosítási elemzője.

A díjbevételek alakulásának kilátásai 2009 végéig

A biztosítási szektorban szereplő vállalatok idei első negyedéves eredményeit elnézve az Erste Group elemzői nem gondolják, hogy egységes lenne a kép a szektorban. A nem életbiztosítási üzletág 2009-ben ismét stabilabbnak ígérkezik, míg az életbiztosítási szektor bizonytalan marad. Az elemzők azzal számolnak, hogy Nyugat-Európában a díjbevétel tovább esik, igaz, csak szerény mértékben.

A közép-kelet-európai régióban az első negyedéves adatok a díjbevételek szerény mértékű növekedését jelzik. A növekedés jó részét azonban felemésztették az egyes országok devizaárfolyamában bekövetkezett leértékelődés negatív hatásai. Csehországban és Lengyelországban növekedés tapasztalható a nem életbiztosítási piacon, Szlovákiában és Romániában csökkenés következett be ebben a szegmensben. Az életbiztosítási szektor ugyanakkor növekedett Csehországban és Szlovákiában, visszaesett viszont Lengyelországban és Romániában.

Értékelés

A biztosítási szektor árazása meglehetősen vonzónak mutatkozik. A biztosítási részvények jelenleg 7,0-szeres P/E-ráta mellett forognak 2010-re vonatkozóan, ezzel a DJ Euro Stoxx kosár legolcsóbb szektorának nevezhetők. A 2011-re szóló P/E-ráta 6,1-szeres értéket jelez. A ROE és a P/B-szorzó alapján végzett összehasonlítás is alátámasztja a pozitív képet.

A közép-kelet-európai biztosítótársaságokra vonatkozóan az Erste Group elemzői a következő részvényajánlásokat fogalmazzák meg:

Továbbra is a Vienna Insurance Group a top pick. Az Erste elemzői fenntartják vétel ajánlásukat és a 44 eurós célárat. A társaság mérlege nagyon egészségesnek tűnik, tőkéje saját erőből gyarapodik, a befektetéseknek a technikai tartalékokhoz viszonyított aránya pedig 114 százalékos értéket mutat.


Az UNIQA részvényei ugyanakkor az elemzők számára még mindig nem túl vonzó, az új célár 14 euró. (az előző 14,9 euró volt). Mivel az UNIQA részvényárfolyama a legutóbbi jelentés óta komoly esésen ment keresztül, az elemzők ajánlásukat tartásra javítják (az előző jelentésben megfogalmazott csökkentés helyett). A szektortársakkal való összevetés megerősíti a részvényre vonatkozó semleges értékítéletet. Míg egyéb biztosítási részvények pillanatnyilag meglehetősen kecsegtető befektetésnek tűnnek, addig az UNIQUA papírjairól ugyanez már nem mondható el (hiszen a legmagasabb P/E-rátákkal és viszonylag magas P/B-szorzókkal rendelkeznek).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!