3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bizonytalan nemzetközi hangulat ellenére javítani tudtak kedden a vezető ázsiai részvényindexek. A befektetők továbbra is az európai országok adóssága miatt aggódnak, éppen ezért jött jól az a kínai bejelentés, mely szerint a távol-keleti ország kész olasz kötvényeket venni.

8616 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,95 százalékkal volt magasabb a hétfői záróértéknél. Hongkongban ma szünnapot tartottak, míg a Shanghai Composite 1,14 százalékos mínuszt mutatott fel a nap végére. Szintén szünnap volt ma Dél-Koreában, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig jócskán kilógva a sorból 2,88 százalékot bukott a kereskedés végére.

A befektetők jelenleg elsősorban az Európai Központi Bank (EKB) igazgatósági tagjának múlt heti lemondása, a görögök egyre valószínűbb csődje és a francia bankok lehetséges leminősítése miatt aggódnak. A görög CDS-felár hétfőn új csúcsra emelkedett, a piac jelenleg 97 százalékos esélyt ad annak, hogy Görögország csődöt jelent előbb-utóbb. Kedd reggel a görög CDS már 7318,25 bázisponton állt, ami természetesen újabb történelmi rekordnak felelt meg.

A legnagyobb probléma a piac számára, hogy a befektetők továbbra sem látnak tartós megoldási javaslatokat az európai politikusoktól, egyelőre senki nem látja a probléma végét. A francia bankok lehetséges leminősítéséről is azért pletykálnak egyre többet, mert jelentős kitettségük van görög eszközökben, ez is jól jelzi, hogy egy esetleges csőd könnyen a jelenleginél is sokkal rosszabb folyamatokat indíthatna el.

A hangulatot javította kedd reggelre az a kínai bejelentés, mely szerint az ország kész vásárolni az eurózóna perifériás országainak kötvényeit. A jelek szerint a kínaiak máris tárgyalásokat kezdtek Olaszországgal ennek érdekében, ez pedig megnyugtatóan hatott a befektetőkre.

Japánban az autógyárak voltak a nap nyertesei: a Mitsubishi Motors 3,13 százalékkal erősödött, a Honda 1,33 százalékkal drágult, míg a Suzuki 3,64 százalékkal ugrott meg. Utóbbi cég esetében jó hír, hogy a német Volkswagen bejelentette, hogy egyezségre törekszik a japán partnerrel azt követően, hogy a Suzuki korábban a partneri megállapodás felbontását kezdeményezte. A két cég között az okozta a feszültséget, hogy a távol-keleti vállalat a Fiattól rendelt motorokat, miközben a Volkswagennel volt megállapodása. A Toyota árfolyama 0,91 százalékkal emelkedett a nap végére azt követően, hogy a Fitch az árfolyamkockázatok miatt leminősítette a cég adósságát.

Az autógyárak mellett jól teljesítettek a technológiai szektor cégei: az Elpida Memory 12,75 százalékkal ugrott feljebb, míg a Renesas Electronics Corp. 5,07 százalékos emelkedéssel zárta a napot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!