EUR/HUF (285,75 – 288,00): Valószínűleg marad a negatív hangulat a a forintpiacon, tegnap emelkedtek a hozamok az állampapírok másodpiacán, sőt a keddi 5 éves magyar államkötvény CDS felára (362 bp) az elmúlt 1 év 5. legmagasabb értékét mutatta, ami azt jelenti, hogy egyre nő a bizalmatlanság Magyarország iránt a külföldi befektetők körében. A tegnapi 287,80-as csúcs, majd a hajnali 287 körüli kereskedés után a reggel halvány erősödéssel indul. Hogy további formajavulásra számíthatunk-e az leginkább a külföldi hangulaton múlik, ami jelenleg inkább semleges-pesszimista.
EUR/USD (1,2625 – 1,2725): Forgalomcsökkenés volt tapasztalható a júliusi németországi kiskereskedelmi forgalomban, az előző év azonos időszakához képest, de ez egyelőre nem rengette meg az EUR/USD árfolyamát, sőt az euró némi erősödést (1,2700-ről 1,2720-ra) tudott felmutatni a publikációt követően. A hét további részére kivárás lehet a jellemző, hiszen pénteken jön az amerikai nonfarm-payrolls, a nem mezőgazdasági szektorban dolgozók munkanélküliségi statisztikája, ami a hónap egyik legfontosabb makroadata.
CHF/HUF (221,50 – 223,75): Egyre több cikkel lehet találkozni a nemzetközi sajtóban, amelyek a rekordmagas svájci frank/forint árfolyamából eredő problémákra hívják fel a figyelmet. Tovább növekedhet a bedőlt hitelek száma, ami kockázatos a bankszektorra nézve, illetve egyre kevesebb állami bevétel generálódik abból, hogy a jövedelmeket az egyre magasabb összegű törlesztőrészletre költik a hitelesek, nem pedig fogyasztásra, vagy megtakarításra. A frank döntően két dolog miatt erősödik az euróval, dollárral, és persze a forinttal szemben is: a frank egy úgynevezett „safe heaven” mentsvárdeviza, tehát bizonytalan időkben a befektetők kerülve a kockázatokat, inkább a biztonságot keresik, a másik ok pedig a svájci gazdaság jó teljesítménye. Holnap és pénteken fontos svájci adatokat tudhatunk meg: kiderül a második negyedéves GDP, a júliusi kiskereskedelmi forgalom, illetve közzéteszik az augusztusi inflációs adatokat. Amennyiben az említett adatok megütik, netalán meghaladják a várakozások szintjét, akkor megindulnak a kamatemelési várakozások, ami szintén drágítani fogja a svájci fizetőeszközt. Mindezek tetejében egyes elemzők, befektetési bankok stratégái a forint körüli bizonytalanságok, és a CHF pozitívumai miatt arra hívják fel a kereskedők figyelmét, hogy érdemes CHF/HUF long pozíciókat felvenni, ami szintén csak ront a frankhitelesek amúgy sem rózsás helyzetén. Tegnap késő este újabb CHF/HUF rekordot regisztrálhattunk: 223,45, reggel viszont már „csak” 221,50-et mutatott a grafikon.
mfor.hu