Jelenleg egy euróért 306,3, egy dollárért 239,4, egy svájci frankért pedig 253,3 forintot kell adni. A forint az euróval szemben 0,8, a lengyel zloty 0,2, míg a cseh korona 0,3 százalékkal erősödött tegnaphoz képest.
A forint erősödésében valószínűleg jelentős szerepet játszhatott Orbán Viktor nyilatkozata a német Bildnek, mely szerint hazánk eleget tesz az EU kérésének a vitatott pontokban. A magyar miniszterelnök ma fog felszólalni az Európa Parlamentben, amiről az mfor.hu folyamatosan be fog számolni.
9:37
A hirtelen megugrás után korrigálni kezdett a forint, most 307-nél áll az euró jegyzése, a dollár 241,16 forintba, míg a svájci frank 254,05 forintba kerül.
9:07
Már kedd délután is meglepő ugrást mutatott a forint a bankközi devizapiacon, hiszen azt követően, hogy az Európai Bizottság három ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított ellenünk, erősödni tudtunk. Persze az uniós eljárások jó eséllyel előre borítékolhatók voltak, mégsem indokolta látszólag semmi, hogy 310 alá kapaszkodjon a forint az euróval szemben.
Szerda reggel aztán még meglepőbben indult a nap, hiszen a hajnali oldalazgatás után hirtelen egészen 305-ig ugrott a forint és ott meg is tudott maradni. Kilenc óra előtt 305,09 forintot kellett adni egy euróért, amire utoljára karácsony körül volt példa. Ez egyébként 2,5 százalékkal volt alacsonyabb a keddi jegyzésnél, vagyis valóban jelentős volt az ugrás. A dollárral szemben 238,24-ig ugrott a forint, míg a svájci frank 252,10 forintot ért.
Látszólag a nemzetközi folyamatok sem indokolják a forint szárnyalását, hiszen a lengyel zloty ugyan erősödött, de jóval kisebb mértékben, a reggeli 4,36 körüli szintről 4,3350-ig kapaszkodott, míg a cseh korona 25,60-ról 25,50 közelébe erősödött.
A forint erősödése mögött nehéz logikus magyarázatot találni, hiszen semmilyen pozitív hír nem jelent meg szerda reggel. Egyrészt a tegnapi erősödés után a stopok kiütése indukálhatta a forint további szárnyalását, másrészt pedig elképzelhető, hogy a kormány kommunikációjának változása váltott ki pozitív reakciókat a befektetőkből. Az utóbbi napok kormányzati nyilatkozatai ugyanis arra utalnak, hogy az IMF-fel és az EU-val való megállapodásra törekszik a kabinet.
A fentiek mellett nem zárható ki az sem, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) avatkozott be a piacon a forint erősítése érdekében, azonban ez ellen az szól, hogy az utóbbi hónapokban folyamatosan a mostaninál is gyengébb volt a forint, vagyis szinte semmi nem indokolja, hogy épp most álljanak be a magyar deviza mögé. A jegybank egyébként sosem szokta kommentálni az intervenciós pletykákat, így várhatóan most sem lesz hivatalos megerősítés vagy cáfolat.
mfor.hu