Mi köze lehet a pénznek egy jéghídhoz...
Amióta pénz, ipar és emberi kapzsiság létezik..
Olvad az Antarktisz: kettétört egy hatalmas jéghíd
Leggyengébb pontján kettétört az Antarktiszon az úgynevezett Wilkins-jégself, a Charcot és Latady szigetekkel összekötő negyven kilométer hosszú jéghíd - jelentette a Der Spiegel című német lap online kiadása.
A KOMMENTÁL CIKK FORRÁSA AZ EZERJÓ RÁDIÓ MÓR !A gazdasági hírek közt..
ami szerintem jelzésértékű !!!
//www.ezerjoradio.hu/
A KÖRNYEZETÜNKET MEGVÁLTOZTATTUK.. A HATALMAS MÉRETŰ IPARI SZENNYEZÉSSEL ÉS AZ ERDŐK IRTÁSÁVAL, LÁPOK LECSAPOLÁSÁVAL..
HŐ- ÉS FÉNYSZENNYEZÉSSEL...
SZINTETIKUS ANYAGOK HASZNÁLATÁVAL, A LEVEGŐBE ENGEDÉSÉVEL...
A SZÉN-DIOXID TERMELŐDÉS ÉS A NÖVÉNYI FOTOSZINTÉZIS ARÁNYAINAK MEGVÁLTOZTASÁVAL!
''"Bámulatos, hogyan szakadt ketté a jég" - nyilatkozott David Vaughan, a brit Antarktis Survey gleccserkutatója az Európai Űrügynökség (ESA) egyik műholdja által készített felvétel kapcsán, melyen teljesen világosan látható a hasadék. "Sokáig vártunk arra, hogy ezt láthassuk".''
IGEN - A TERMÉSZET FANTASZTIKUS ÉS GIGANTIKUS ! Szerencsére nem nekünk kell mindent visszacsinálnunk... Jöhet még új jégkorszak is !
Minden esetre a sivatagok előretörése a kőkorszak óta tartó folyamat, az éghajlati övek áthelyeződése a sarkok felé szintén..
(BIZONYÍTÉKUL SZOLGÁLNAK A SZAHARA ÉS AZ ÉSZAKAFRIKAI HEGYSÉGEK VÖLGYEIBEN TALÁLHATÓ SZIKLARAJZOK, A BARLANGI FESTMÉNYEK IS, AMELYEK HATALMAS ÁLLATCSORDÁKAT ÁBRÁZOLNAK - az állatfajok, amelyek az ember kortársai voltak ... igen-igen megritkultak!)
A domborzaton fellelhető nyomok, árkok, gleccser-völgyek, moréna kúpok a legyalult illetve az üledékes közetek - lerakódása, esetenként felrakódása, mai kiemelkedéseken - nemcsak a földkéreg erőinek játékára vezethető vissza, hanem a jégbezárt és a folyékonyan jelenlévő víz arányának és helyének illetve szintjének változásaira is visszavezethető...
EZEKHEZ AZ ERŐKHÖZ KÉPEST AZ EMBER MINDEN GÉPÉVEL ÉS TECHNIKÁJÁVAL A HANGYA MÉRETÉT SEM ÉRI EL, ellenben kártékony..
A Wilkins-jégself az ötvenes években még 16 ezer négyzetkilométeren terült el, azóta harmadával csökkent a kiterjedése. Hatvan évvel ezelőtt a jégselfet a szárazfölddel összekötő jéghíd szélessége még száz kilométer volt - az idei antarktiszi nyarat azonban már nem bírta ki. "Csupán az elmúlt évben a jégself területe 14 százalékkal csökkent. A 2008. februári és májusi letöredezések pár óra alatt mentek végbe, és sérülékennyé tették a jéghíd maradékát" - magyarázta a münsteri egyetem geofizikusa, Angelika Humbert.
Az elmúlt ötven év során kilenc antarktiszi jégself tört le vagy zsugorodott össze. Gyakran teljesen hirtelen történik ez, mint a Larsen A nevezetű jégtakaró esetében 1995-ben, vagy a Larsen B-nél 2002-ben. Összesen 25 ezer négyzetkilométer jég veszett el, ennek megfelelően változtak a déli kontinens körvonalai is.
A kutatók véleménye szerint az éghajlatváltozás okolható mindezért. Míg az északi sarkvidék egyértelműen drámai sebességgel olvad, az antarktiszi folyamatok sokáig zavarosak voltak. Csak pontszerűen mérték a hőmérséklet emelkedését, egyes vidékek még hűltek is, mint ahogy a mélytengeri hőmérséklet is csökkent. Januárban azonban a Washingtoni Egyetem kutatói a Nature című szaklapban megjelentettek egy cikket, amely először tanúsította, hogy az éghajlat melegedése az Antarktiszt is mindenütt ugyanolyan mértékben érinti.
Egyes jégselfek a tudományos elemzések szerint legalább tízezer évesek. Vaughan elmondása szerint több száz év szükséges kialakulásukhoz. A Wilkins-jégselfnél tett utolsó, januári látogatása során a jéghidat bevásárlóközpont-nagyságú jéghegyek vették körül.