3p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerdán is folytatódott a pesszimista hangulat a devizapiacon, ráadásul a magyar fizetőeszköz lényegesen nagyobbat esett, mint a régiós és európai versenytársak. Vagyis megint mi éreztük meg leginkább a bizonytalanságból eredő visszaesést a kockázatvállalási kedvben.

14:19

Közben 290 fölé emelkedett az euró jegyzése. Most 290,69 forintot kell adni érte, ami 1,23 százalékkal magasabb, mint tegnap. Ezzel összhangban az euró is 1,2950-ig esett a dollárral szemben. 

Lefelé lógunk ki Európából

Szerda délre 289 fölé gyengült a forint az euróval szemben, vagyis folytatódott a kedd délután kezdődött esés a magyar deviza piacán. Tegnap még az váltotta ki a negatív hangulatot, hogy a kormányalakításra felkért görög politikus kijelentette: semmisnek tekinti a korábban megkötött hitelmegállapodást. A hírre az euró és a forint is meredeken esni kezdett.

A szerdai 289,26-os euróárfolyam 0,75 százalékkal volt magasabb a keddinél. Ez különösen annak függvényében fájó, hogy mindeközben az euró 0,25 százalékkal gyengült a dollárral szemben, 1,2970 körül állt, míg a régióban a lengyel zloty 0,2 százalékkal esett vissza, a cseh korona pedig még javítani is tudott keddhez képest. A forint a dollárral szemben 223,09-ig gyengült, míg a svájci frank 240,88 forinton áll.

Ami némileg meglepő, hogy a jelenlegi pesszimista hangulatban a korábban menekülőeszközöknek tartott biztonságos befektetések sem működnek. A svájci frank például tegnap ugyanúgy 1,2013-nál állt az euró ellenében, mint ma, persze ebben szerepe lehet az SNB-nek is, aki nem szeretné 1,20 alá engedni az árfolyamot. A nyersanyagpiacon a hagyományosan biztonságos befektetésnek tartott arany ára ma már 1,36 százalékkal esett vissza 1582,60 dollárig unciánként. A Brent típusú kőolaj kicsivel 112 dollár alatt áll, ami szintén 0,7 százalékos esést jelent, míg a WTI olaj 96,31 dollárig esett.

Még hetekig maradhat a bizonytalan hangulat

A mostani bizonytalan hangulatot főleg a hétvégi francia és görög választások okozzák, hiszen mindkét országban a megszorítások ellenes jelöltek kerültek fölénybe. Franciaországban Francois Hollande lett az új elnök, aki korábban többek között a nyugdíjkorhatár csökkentésével kampányolt. Egyelőre nem látszanak világosan Hollande céljai, a szakemberek szerint a közeljövőben derülhet ki, mennyire gondolta komolyan kampányígéreteit.

Görögországban még nagyobb a káosz, hiszen ott vasárnap parlamenti választások voltak, de egyelőre egyik párt sem tudott kormányt alakítani. A hét törvényhozásba bejutott párt közül öt elutasítja a korábban megkötött hitelmegállapodást, a maradék kettőnek pedig mindössze két képviselői hely hiányzik a többséghez.

Most az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy jövő csütörtökig sem áll össze egy görög kormánykoalíció, akkor pedig megismételt választásokat kell tartani. Vagyis akár még hetekig maradhat a bizonytalan hangulat a görög fejleményekkel kapcsolatban. Keddi hírek szerint a most esedékes törlesztőrészletet még megkapja Görögország, utána pedig majd az események függvényében döntenek az utalásról. Egy görög kormánytisztviselő szerint nagyjából július végéig elegendő az ország rendelkezésre álló pénze.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!