A Fed korábbi elnöke ismét arra figyelmeztet, hogy jelentősen nőtt a recesszió kockázata, a gazdasági növekedést akadályozó tényezők pedig megsokasodtak.
Noha Alan Greenspan szerepéről a mostani hitelválság kapcsán megoszlanak a vélemények, sőt többen őt teszik felelőssé a korábbi agresszív kamatcsökkentések okán, az "öreg" visszavonulása óta folyamatosan kritizál és (kéretlen) tanácsokat osztogat az utódoknak.
Pénteken megjelent véleménye szerint az esély egy recesszióra jelentősen nőtt. Igaz, ezt rajta kívül több más közgazdász is megerősítette az elmúlt időszakban. Ugyan még "semmi sincs veszve", a kilátások azonban meglehetősen borúsak, és könnyen lehet, hogy 2001 után ismét lesz olyan negyedév, amikor visszaesik a GDP.
Greenspan mostani megjegyzései különösen annak fényében kaphatnak nagyobb visszhangot, hogy a napokban a Fed csupán 25 bázispontos vágást hajtott végre, miközben az elemzők fél százalékot tartottak volna megnyugtatónak. Emellett a mostani főnöknek, Ben Bernanke-nek azt is felróják, hogy későn nyúlt a kamatvágás eszközéhez.
Más kérdés, hogy ugyanezen vélemények szerint ha Greenspan nem csökkenti le 1 százalékig a jegybanki kamatszintet, akkor nem alakult volna ki az a hitelbuborék, ami most az évtized egyik legnagyobb kihívása elé állítja a jegybanki szakembereket.
Update
Mondjuk a ma közzétett inflációs adat sem ad okot hurráoptimizmusra. A vártnál jobban, 0,8 százalékkal nőtt a fogyasztói árszínvonal novemberben az Egyesült Államokban. A 2005 szeptembere óta legnagyobb havi drágulást elsősorban az energiaárak 5,7 százalékos emelkedése okozta. Az elemzők előzetesen 0,6 százalékos fogyasztói árindex-emelkedést jósoltak.