4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csalódást keltő negyedéves eredményt tett közzé múlt csütörtökön a Magyar Telekom, ezt követően a részvények új történelmi mélypontra gyengültek. Az Equilor elemzői szerint azonban már itt az ideje vásárolni, hiszen a kilátások korántsem olyan borúsak, mint ahogy a piac árazza őket.

Hiába a javulás, a piacnak nem tetszett

Javuló eredményről számolt be az idei második negyedévet illetően a Magyar Telekom, hiszen a társaság bevételei például 1,3 százalékkal emelkedtek az előző év hasonló időszakához képest. Ugyanakkor ez nem a cég alaptevékenységének volt köszönhető, hanem az informatikai- és energiapiacon realizált bevételek nőttek dinamikusan, ezzel ellensúlyozva a vezetékes és mobil hangalapú bevételek csökkenését.

A működéshez kapcsolódó, azaz a jogi vizsgálattal kapcsolatos költségek és elhatárolások, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a telekomadó nélkül számolt EBITDA 9 százalékkal 61,8 milliárd forintról 56,2 milliárd forintra csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, főleg ez hangolta le a befektetőket.

Az eredmény hatására csütörtökön új történelmi mélyponton, 394 forinton zártak a Telekom-papírok, ez 3,9 százalékos gyengülést jelentett az előző napi értékhez képest. Napközben 386 forinton is járt a jegyzés, így most az a mindenkori mélypont. Azóta kicsit sikerült visszakapaszkodni, ma délután 420 forinton forogtak a távközlési részvények a piacon, ami három forinttal volt alacsonyabb a tegnapinál.

Most érdemes venni?

Csütörtökön megjelent elemzésükben az Equilor szakemberei a korábbi 430 forintról minimálisan, 429 forintra csökkentették a Telekom méltányos értékére vonatkozó becslésüket, ajánlásukat viszont részben a kedvezőbb hozamkörnyezet miatt tartásról vételre módosították. Vagyis mindez azt jelenti, hogy a magyar kötvényhozamok csökkenése mellett egyre jobb vétel lesz a Magyar Telekom, hiszen ha marad az 50 forintos osztalék, akkor az a mostani árfolyamon 12,5 százalékos hozamnak felel meg, miközben az állampapírok jegyzése 7-8 százalékra csökkent.

A kedvező értékelés ellenére az Equilor szakemberei is látnak kockázatokat, hiszen az elemzésben megemlítik, hogy csökkentették idei és jövő évi eredményvárakozásukat, hiszen gyorsul a cég bevételi szerkezetének fent vázolt kedvezőtlen átalakulása, ami negatívan érinti a profitabilitást. "Az idei évre vonatkozó részvényenkénti eredmény-előrejelzésünket 3,3 százalékkal 45,5 forintra, jövő évit pedig 7,5 százalékkal 47,1 forintra vágtuk. Ennél fontosabb tényezőt jelent a megtermelt szabad készpénz, ami idén részvényeként 27 forintot tehet ki a korábban már felmerült egyszeri tételek miatt, ám még így is bőven van tér az 50 forintos osztalékra" - áll az elemzésben.

"A gyorsjelentés kapcsán az osztalék szintjének fenntarthatósága került a piaci szereplők fókuszába, mivel az idei évre várható 26,7 milliárd forintos (részvényenként 27 forint) szabad cash-flow nem fedezi az 50 forintos osztalék szintjét. Ennek ellenére meglepődnénk, ha a cég csökkentené az osztalékot 2013-ban, mivel a menedzsment akár a korábban felhalmozott tartalékok terhére is igyekszik kisimítani az osztalékfizetés szintjét" - vázolják fel a szakemberek. A tavalyi évben megtermelt, részvényenként 75 forintos szabad készpénznek csak egy része ment el osztalékfizetésre, a második félévben pedig komoly javulást várunk a pénzügyi helyzetben, hiszen az első félévet terhelő jelentős egyszeri tételek (összesen 33 milliárd forint) már nem jelentkeznek ismét - teszik hozzá.

A szektortársakhoz, azaz a lengyel TPSA-hoz és a cseh Telefonica O2-höz viszonyítva május óta egyértelműen alulteljesítővé vált a Magyar Telekom, ezért a portfólió-menedzsereknek a mostani zakó remek alkalmat jelent a visszatérésre a Magyar Telekom részvényeibe - vélik az Equilornál. "A gyorsjelentést megelőzően a negyedik mobilszolgáltatót övező aggodalom is fokozódott, főleg; mivel a társaság megvalósíthatósági tanulmánya 20-25 százalékos piaci részesedést irányzott elő. Véleményünk szerint az ügyfélszerzés az állami szférán kívül komoly nehézségeket tartogat, ezért arra számítunk, hogy ez a félelem idővel kiárazódik a papírból" - emelik ki az elemzők.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!