EUR/HUF (270,40– 272,90): Télapó-váráshoz hasonlatos izgalommal ugrik a devizapiac a Monetáris Tanács új jelöltjeivel kapcsolatos hírekre. A jelölő bizottság eddig két nevet hozott nyilvánosságra a megüresedett négy helyre, kettővel még adós. Ha a régi jelölési rendszerben lennénk, akkor a bizottság helyett a miniszterelnök jelölte volna a két külsős tagot, és most jönne a jegybank elnöktől is két név. A jelölési szabályok minapi változtatását ugyanakkor vizsgálja az ECB és az Európai Bizottság, és bírálták az elnök és alelnökök fizetésének csökkentését is, mivel ezeket a jegybanki függetlenség megsértéseként értelmezték. A két most megnevezett, jegybanki múlttal rendelkező szakember jelölésével vélhetőleg a kormánynak is az a célja, hogy megnyugtassa a piacokat, és kifogja a szelet azok vitorlájából, akik szerint a monetáris politika befolyásolására készül. Így a kamatpolitikában biztosan nem számíthatunk 180 fokos fordulatra, azt pedig majd a tényleges munkájuk és szavazataik döntik el, hogy az új tagok a képzeletbeli galamb – héja skálán milyen ornitológiai alakzatot vesznek föl. Az viszont tuti, hogy az EMU a távlati cél.
EUR/USD (1,3900 – 1,4050): Az Unió szeret csúcsokat tartani: csak most hétvégén volt egy konzervatív uniós vezetői csúcs Helsinkiben és egy szocialista vezetői csúcs Athénban. A két csúcs előcsúcsként funkcionált a következő EU csúcsra. Eredmény? Semmi. Megállapították azokat pontokat amiket eddig is, EFSF növelés, stb. Adósságprobléma megoldására új stratégia nem született, sajnos. Talán hasznosabb lett volna a résztvevőknek Magyarországon tölteni egy szép napos hétvégét javítva a turisztikai bevételeinket. Az EURUSD árfolyamára nem sok hatással voltak a történtek, az eredménytelenség fennmaradása azonban az euró gyengülését kódolja. A múlt héten átlépett 1,3860-as szint gyengébb támasznak bizonyulhat, miközben az 1,40-es pszichológiai szint útját állhatja a további euró erősödésnek. Adatokban nem fogunk ma dúskálni, így jelentősebb eseményig a globális hangulatváltozások, azok hiányában az oldalazás határozza meg a kurzust.
CHF/HUF (208,50 – 211,00): Ha Trichet mozdul, akkor Svájc is. A svájci jegybank is kilátásba helyezte középtávon a kamatemelés megkezdését. Az EURCHF nem mutat karakteres mozgást egyelőre, a valós lépések időzítése lesz mérvadó a devizapár árfolyam alakulása szempontjából. A forint 210 környékén téblábol a frankkal szemben, és ha a forint nem gyengül, akkor sok változás itt sem esélyes.
mfor.hu