4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tegnapi események történelmi jelentőséggel bírnak. A közös valutát, már bevezetése előtt is úgy tálalták, hogy az visszavonhatatlan, és hogy a zónához való csatlakozás után, azt egyik ország sem hagyhatja el. Ez képezi egyben a jelenlegi probléma egy részét is. A kizárás szankciójának hiányában, a tagállamok szabadon variálhattak és dönthettek alacsony kamatlábakról és könnyen hozzáférhető hitelekről. Természetesen nem Görögország volt az egyetlen bűnös - olvasható az FxPro elemzésében.

Tegnap azonban a francia és német döntéshozók felismerték, hogy a görög népszavazás – még ha nem is úgy van megfogalmazva – alapvetően az euró megtartásáról, illetve elhagyásáról szól. Míg ez egy hatalmas fordulat a korábbi "mindent megteszünk az ország megmentése érdekében" habitustól, addig ezúttal már az elkerülhetetlenség is a levegőben lóg.

A válság kezdete óta mindig is két alternatíváról szóltak a viták; egyfelől egy bizonyos mértékű fiskális integrációról, másfelől egyfajta szakításról. Németország vehemensen ellenezte az előbbit, így most az utóbbira számíthatunk. Ahogy erre számítani lehetett, a 8 milliárd eurós EU/IMF részletfizetést (melyet a következő héten, vagy utána utaltak volna) egyelőre leállították, így amennyiben a szavazás az elutasítást eredményezi, úgy Görögország december végén csődbe fog menni, és képtelen lesz kifizetni a 8,2 milliárd eurós ütemezett törlesztést, illetve megújítani a 4 milliárd euró összegű államkötvényeket. Ezt azonban még megelőzi egy bizalmi szavazás a görög parlamentben (holnap), illetve a mai EKB ülés.

A kivárással csak veszíthet az EKB

"Az Európai Központi Bank ma tartotta első ülését Mario Draghi vezetésével, és úgy tűnik, hogy az új elnöknek máris komoly döntést kellett hoznia. A körülmények kamatcsökkentést követeltek. Sőt mi egyenesen úgy gondoljuk, hogy az áprilisi kamatemelések is alig voltak indokoltak, a júliusinak pedig egyáltalán nem volt alapja" - áll az elemzésben. A kérdés az volt, hogy Draghi kivár-e még egy hónapot, kényelmesen berendezkedik és a piacokat – Trichet stílusában – a kamatmódosítás felé irányítja, vagy már első fellépésével kamatot csökkent, ezzel kockáztatva, hogy túlságosan impulzív benyomást keltsen.

A válság egyik tanulsága, melyet az EU politikusoknak már rég meg kellett volna fogadniuk, hogy a kivárással csak veszíteni lehet. A várakozásnak komoly költségei lehetnek, ahogy ezt az elmúlt 12 órában is láthattuk. Ugyanez vonatkozik a központi bank politikájára is. Nem éri meg töprengeni, és Trichet szavai is világosan mutatták az előző hónapban, hogy már akkor is sokan a kamatcsökkentés mellett kardoskodtak. Az akkori döntésről Trichet azt nyilatkozta, hogy nem "egyhangúan", hanem "konszenzusos" alapon hozták meg, ahogy ezt a banktól már megszokhattuk.

Küszködik az EFSF

Tegnap törölték az Európai Pénzügyi és Stabilitási Eszköz (EFSF) tervbe vett 3 milliárd eurós kötvényeladását, és a "piaci körülményekre" hivatkozva egyelőre elhalasztották. A halogatás azonban költséges lehet, mivel az elmúlt napokban drámaian megnőtt annak az ára, amit az EFSF-nek a piacon történő kölcsönfelvétel során kell fizetnie. Június végén az EFSF 80 bázisponttal magasabb költségen tudott hitelhez jutni, mint Németország. Ez a különbség most már 150 bázispont, miután a múlt héten is 30 bázisponttal nőtt. Közben Ázsia-szerte "roadshow-k" keretében próbálják rávenni a befektetőket a további kötvényvásárlásokra, hogy ezzel fedezzék a múlt héten elfogadott mentőcsomagot. Kína pénzügyminiszter-helyettese éjszaka kifejtette, hogy egyelőre "túl korai" arról tárgyalni, hogy országa további EFSF-kötvényeket vásároljon. Ahogy az EU és az IMF is felfüggesztette következő részletfizetését a december elejei görög népszavazás eredményének kihirdetéséig, ugyanúgy nehéz egyelőre megítélni, hogy az EFSF képes lesz-e további finanszírozásra szert tenni a referendumig.

A G20-as és a görög események beárnyékolták a Fed Nyíltpiaci Bizottságának tegnapi ülését, a jegybank elnöke, Bernanke azonban kijelentette, hogy "változatlanul napirenden vannak" további ösztönző intézkedések. Az ülés után kiadott nyilatkozat kifejti, hogy "jelentős negatív kockázatok" övezik a növekedési kilátásokat. A kamatok 2013-ig tartó beígért szinten tartása elvileg vállalható, amennyiben alacsony marad az infláció és továbbra is magas a munkanélküliség.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!