A QUAESTOR Zrt. előrejelzése szerint a forint gyengülő pályán marad az év végéig, és a jegybanki alapkamat is a jelenlegi szinten lehet 2009 végén.
Háda Bálint, a QUAESTOR Zrt. vezető elemzője keddi sajtótájékoztatóján kifejtette: a kormányzati intézkedések ugyan pozitív irányba mutatnak, de a gazdasági mozgatóerők nélkül nem tudják meghozni a várt hatást, tartósan nem képesek biztosítani a költségvetés szerkezetének átalakulását és a növekedés előmozdítását.
Az elmúlt negyedévben a magyar gazdaság fundamentumai csak tovább romlottak, soha nem látott mértékben gyengült a GDP-mutató, és régiós összehasonlításban a hazai gazdaság teljesítménye a leggyengébb. A magyar gazdaság számára az export piacok fellendülése hozhatna pozitív változást, de ez egyelőre várat magára. A befektetői hangulat, a kockázatvállalási hajlandóság ugyan javult, de a megjelent makrogazdasági mutatók egyelőre nem támasztják alá az optimista várakozásokat - tette hozzá.
Mindez az elemző szerint a kamat szinten tartására fogja ösztönözni a jegybankot. Megjegyezte, hogy év közben elképzelhető a kamatszint ideiglenes csökkentése, de 2009 végén várhatóan a jelenlegi, 9,5 százalékon lesz a jegybanki alapkamat.
A részvénypiacok az elemző szerint a nyáron kivárásra rendezkednek be, így célszerűnek tartja nyaralás előtt zárni a pozíciókat.
A tőzsdéken március eleje óta tartó emelkedő hullám Háda Bálint szerint megtorpanhat a következő hónapokban, mivel a reálgazdasági folyamatokban még nem látni valódi javuló tendenciát.
A QUAESTOR vezető elemzője szerint a válság a második szakaszába lépett, és az elkövetkező időben az államok adósságára terelődik a hangsúly a vállalati és lakossági adósságokról.
Arra is felhívta a figyelmet: elképzelhető, hogy újra inflációs veszéllyel kell szemben nézni a világgazdaságban. Ezt egyrészt a forgalomba kerülő pénzmennyiség növekedése, másrészt a spekulatív olajár emelkedés is gerjeszti. Amennyiben az inflációt nem sikerül megfékezni, és ez kamatemelésre készteti a jegybankokat, az derékba törheti a gazdasági növekedés megindulását, továbbá a részvénypiacokon esést indíthat el.
A növekedési kilátásokkal kapcsolatban Háda Bálint úgy vélekedett: az optimista forgatókönyv szerint az Amerikai Egyesült Államokban ősszel már megindulhat az élénkülés, amit az európai országok 6-9 hónapos késéssel követhetnek. Magyarországon leghamarabb 2011 elején lehet a recesszióból való kilábalásra számítani. A pesszimista előrejelzések szerint mindez egy éves késéssel következhet be. (MTI)