Elsősorban a kedvező világpiaci hangulattal, a kockázatvállalás javulásával magyarázható a forint utóbbi időben mutatott ereje, azonban nagyobb az esély arra, hogy a második negyedévben még törékeny lesz ez a jó hangulat - mondta el az mfor.hu-nak Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. A szakember a közeljövőben nem számít jelentős forinterősödésre, sőt 300 feletti, akár 310-es euróárfolyamot is elképzelhetőnek tart.
Utoljára idén februárban volt olyan erős a forint, mint most: kedden délelőtt 284,40 forintot kellett adni egy euróért, ami újabb 0,65 százalékos erősödést jelentett hétfőhöz képest. A dollár árfolyama 212,52 forint volt, míg a svájci frankkal szemben hosszú idő után ismét 190 alá erősödött a magyar deviza.
Nem magyar sajátosságról van szó az utóbbi napokban, ugyanis a régiós devizák is jelentősen erősödtek: a lengyel zloty például pár napja még 4,50 körül állt az euróval szemben, kedden délelőtt azonban már ismét 4,36-nál volt az árfolyam, míg a cseh korona 26,80-ról jött vissza 26,55-ig.
Törékeny lehet a jó hangulat
"Jórészt a kedvező világpiaci hangulattal magyarázható a forint utóbbi időszakban mutatott ereje. Itthon semmi olyan esemény nem történt, ami indokolná az emelkedést. Valamelyest javult a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, a világ tőzsdéi is jól teljesítettek" - vázolta fel a helyzetet az mfor.hu kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője.
A szakember szerint most az a nagy kérdés, hogy mi fog történni a következő napokban. Az elemző egyelőre nem számít további jelentős forinterősödésre, szerinte várhatóan nem fog 280 alá menni az euró árfolyama. Az sem várható, hogy a jelenlegi szinten stabilizálódna a forint, ezért a következő hetekben inkább a gyengülés felé mutatnak a jelek, tette hozzá.
Úgy véli, nagyobb az esély arra, hogy a második negyedévben még törékeny lesz ez az optimista hangulat, ha pedig ez megtörik, akkor újra 300 fölé lökődhet az árfolyam. "Bár most kicsit eltávolodott a lélektani szinttől a forint, továbbra is reális lehet egy 300-310-es euróárfolyam a közeljövőben, ha romlik a nemzetközi hangulat" - véli Török Zoltán.
Az év második felében jöhet javulás
"A harmadik negyedévtől a világ megbizonyosodhat arról, hogy már túl van a mostani válság nehezén, ez pedig stabilabb forintot hozhat, de ehhez még idő kell" - mondta kérdésünkre Török Zoltán. Hozzáfűzte: az ő céláruk a harmadik negyedévre 280 forintos euró, míg a negyedik negyedévre 270-ig erősödhet tovább a forint.
Ugyanakkor Török szerint nem kell arra számítani, hogy a magyar deviza belátható időn belül visszaerősödik a tavalyi 230-250-es szint környékére. Szerinte az az árfolyam irreális volt, főleg a kedvező hangulat és a szlovák euróbevezetés repítette akkor a régió devizáit.
Az elmúlt hetekben a lengyel euróbevezetéssel kapcsolatban negatív hírek jelentek meg, melyek a vártnál kevésbé befolyásolták a forint árfolyamát. Ennek oka Török szerint, hogy - az év első hónapjaival ellentétben - most egy kicsit elfordult a figyelem a közép-kelet-európai régiótól, azaz a világpiaci hangulat, nem pedig a régiós hírek mozgatják a forintot.
Korai lenne még a kamatvágás
A forint erősödése rendre felveti, mikor nyúlhat a kamathoz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, milyen árfolyamnál indulhat meg a mostani 9,5 százalékos kamatszint vágása. "Májusban még nem várható kamatcsökkentés, azonban azt hozzá kell tenni, hogy mostanában kiszámíthatatlan a Monetáris Tanács" - vélekedik Török Zoltán.
Szerinte most azért nem lehet csökkentésre számítani, mert megjelenik az aktuális inflációs jelentés is, mely vélhetően már a februári helyzethez viszonyított forintgyengülés és a nyárra tervezett áfaemelés hatásait is tartalmazni fogja.
"Nem lenne jó üzenete annak, ha az inflációs cél jelentős emelése mellett csökkentene kamatot a jegybank május 25-én" - magyarázza a Raiffeisen elemzője. Ugyanakkor arra számít, hogy az MNB meg fogja emelni idei inflációs célját a fenti hatások miatt. Szerinte lesz még lehetőség kamatcsökkentésre idén, de majd csak akkor, ha a mostaninál hosszabb ideig erős marad a forint.