3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A CB Richard Ellis legfrissebb jelentése szerint a viszonylag gyenge negyedik negyedév dacára 2007-ben az európai kereskedelmi ingatlanpiacra irányuló befektetések értéke elérte a 236 milliárd eurót, ami enyhe növekedést jelent a 2006-ban összesített 230 milliárd euróhoz képest. Hazánkban az ingatlanbefektetések forgalma tavaly 150 százalékkal emelkedett, így Magyarország a régióban a legnagyobb növekedést könyvelhette el.

A 2007 utolsó negyedévében történt visszaesés a szigorodó hitelezési feltételek ismeretében várható volt. A befektetések 47,2 milliárdos értéke harmadával kevesebb, mint 2006 negyedik negyedévében. A befektetések legjelentősebben az Egyesült Királyságban csökkentek, más európai országokban a befektetések szintje viszonylag stabil maradt. Ausztriában, Hollandiában és Spanyolországban pedig növekedett a befektetői aktivitás 2007 utolsó három hónapjában.

A gyenge negyedik negyedév ellenére az erős első három negyedévnek köszönhetően a befektetési forgalom 236 milliárd eurós szintjével rekordot döntött 2007-ben. 2006-hoz képest számos európai országban nőtt a befektetési forgalom, főleg Franciaországban, Németországban, Hollandiában, ami ellensúlyozta az alacsonyabb brit, ír, lengyel és svéd aktivitást.

A befektetések az átlagnál nagyobb mértékben nőttek Európa legnagyobb piacai közül kettőben -Franciaországban és Németországban- az elmúlt évek során, és ez megváltoztatta Európa befektetési térképét. 2004-ben az Egyesült Királyság vonzotta a befektetési forgalom mintegy felét, míg 2007-ben a brit piac -még mindig elsőszámú célpontként ugyan- már csak a piac 30 százalékát jelentette. Ugyanakkor az elmúlt években átlag feletti növekedést mutató német és francia piac együttesen az európai befektetések 36 százalékát képviselte.

Michael Haddock, a CBRE európai kutatási igazgatója szerint: "a hitelezési feltételek szigorodása hatással lesz a befektetési forgalom szintjére 2008 első félévében. A 2007 és 2008 között várt visszaesés ellenére a tőkeerős befektetők, mint a német nyíltvégű alapok és a szuverén vagyonalapok erősíteni fogják az európai befektetési aktivitást 2008-ban."

Közép-Kelet-Európa és Magyarország

A közép-kelet-európai régió összesített befektetési volumene nem változott lényegesen 2006-hoz képest, tavaly is 12,5 milliárd euró értékben fektettek be a régió ingatlanpiacain. Azonban a kép igen összetett: míg Oroszország és Lengyelország tekintetében visszaesésről beszélhetünk, a cseh és a magyar piac rekord évet zárt. Csehországban 2,8 milliárd euró forgalmat bonyolítottak le, ami 70 százalékkkal több mint 2006-ban, és ezzel a régió legnagyobb piaca volt a tavalyi évben.

Mészáros Margaréta, a CB Richard Ellis budapesti irodájának befektetési és értékbecslési vezetője elmondta „A legnagyobb növekedést mégis hazánkban láthattunk, hiszen itt az összforgalom 150 százalékkal emelkedett egy év alatt, és így elérte az 1,9 milliárd eurót. A 2000 óta a régióba érkezett összes befektetés alapján Magyarország továbbra is a harmadik helyen áll.”

A listát nagy különbséggel Lengyelország vezeti (több mint 12,3 milliárd euró), majd Cseh- és Magyarország következik (7,9 illetve 5,5 milliárd euró). Egyelőre negyedik helyen áll a 2006-ban robbanásszerűen indult orosz piac (4,5 milliárd euró). Ez a négy ország adja a teljes régió befektetéseinek bő 90 százalékát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!