Ismét hó eleje van, így szokás szerint megint fontos makroadatok jönnek Amerikából. Minden hónapban a munkanélküliségi adatokat közlik először az Egyesült Államokban a fontos számok közül, ez most sem lesz másként, pénteken kaphatunk képet a munkanélküliség májusi alakulásáról.
A keddi nap még csendben telik majd el a makroadatok szempontjából, mindössze egy számottevő statisztika érkezik a tengerentúlról: délután közlik a használt lakás-értékesítések áprilisi adatát. Márciusban már 3,2 százalékos emelkedést mutatott a szám, a szakemberek szerint tovább élénkülhet a kereslet az ingatlanpiacon. Említést érdemel még az eurózóna munkanélküliségi adata, mely kedd délelőtt jelenik meg, az elemzői várakozások szerint a márciusi 8,9 százalékról 9,1 százalékra emelkedhetett a ráta áprilisban.
Még a szerdai nap is viszonylag csendes lesz, bár az eurózóna első negyedéves GDP-adatára azért érdemes lesz figyelni. A várakozások szerint 2,5 százalékkal esett vissza az európai gazdaság az első negyedévben, míg éves szinten 4,6 százalékos lehet a zuhanás.
Amerikában szerdán közlik az egyik fontos munkaerőpiac indikátor, az ADP index alakulását, melyből már következtetni lehet a pénteken megjelenő munkanélküliségi adatra is. Az ADP index a foglalkoztatottak számának változását tartalmazza a versenyszférában. Az elemzők májusra 553 ezres elbocsátással számolnak az áprilisi 491 ezer után, azaz ismét többen veszíthették el állásukat, mint egy hónappal korábban. Szintén szerdán jelenik meg a gyárak megrendelésállományának változása is, a szakemberek áprilisra már javulást várnak ezen a téren, a márciusi 0,9 százalékos csökkenés után 0,7 százalékkal emelkedhetett a megrendelések állománya.
Csütörtökön már itthon is közöl fontos statisztikát a KSH: reggel jelenik meg a külkereskedelmi termékforgalom január-márciusi részletes adatsora. Emellett a legfontosabb esemény az európai jegybankok kamatdöntése lesz, az EKB és a Bank of England is most tartják májusi ülésüket. A szakemberek mindkét központi bank esetében a kamat tartására számítanak: a Bank of England már nem nagyon tudja csökkenteni a 0,5 százalékos rátát, míg az EKB már korábban kifejtette, hogy nem kívánja a mostani 1 százalékos szint alá mérsékelni a kamatot. Éppen ezért elsősorban a döntések utáni kommentárokra figyel most a piac. Szintén csütörtökön jelenik meg az eurózóna kiskereskedelmi forgalmának áprilisi adata, mely hosszú idő után először mutathat emelkedést havi szinten, igaz egyelőre az elemzők is csak minimális javulást várnak márciushoz képest.
Amerikában csütörtökön közlik a szokásos heti munkanélküliségi adatokat, melyek ismét 600 ezer feletti friss munkanélküliről számolhatnak be, illetve a Wall Street nyitása előtt jelenik meg a nem mezőgazdaságban dolgozók termelékenységéről szóló első negyedéves statisztika is.
Pénteken magyar szempontból az ipari termelés áprilisi előzetes adata lesz a legfontosabb, melyet reggel közöl a KSH. Az adat várhatóan csökkenő visszaesést mutat majd az iparban, a januári és a februári meredek zuhanás után már márciusban is javulás volt megfigyelhető, mérséklődött a visszaesés mértéke. Európában Nagy-Britanniára lesz érdemes figyelni a hét utolsó napján: egyrészt lakáspiaci adatok jönnek, másrészt pedig a termelői árak változásáról kaphatunk képet.
Nemzetközi szempontból a hét legfontosabb adatai pénteken jelennek meg a tengerentúlon. A várakozások szerint májusban 521 ezerrel csökkenhetett a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, míg a munkanélküliség 9,2 százalékra emelkedhetett az előző havi 8,9 százalékról.