5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2007 augusztusa és 2010 áprilisa között 1200 milliárd dollárnyi likviditást pumpált a piacra az amerikai jegybank, azonban az intézkedések ellenzői szerint ebből nagyon kevés jelent meg a reálgazdaságban. A Bloomberg most kiderítette, hova tűnt a pénz, az eredmény pedig összefüggésben lehet az amerikai vállalatok rég látott készpénzállományával.

Korábban titkosak voltak az adatok

Eddig titkosak voltak a Fed adatai arról, melyik vállalat részesült az 1200 milliárd dolláros hitelkeretből, azonban a Bloomberg az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva elérte, hogy nyilvánossá tegyék a dokumentumokat. A lap újságírói összesen 29 ezer oldalnyi adathoz fértek hozzá, ami összesen mintegy 21 ezer hitelszerződést tartalmaz az amerikai jegybank és nagyvállalatok között.

A lista első három helyén a három amerikai nagybank áll: a Morgan Stanley 107,3 milliárd dollárral, a Citigroup 99,5 milliárddal, a Bank of America pedig 91,4 milliárddal részesült az állami pénzesőből. Ezeket az összegeket hivatalosan hitelként helyezte ki a Fed, azonban azok fedezetéül elfogadta a cégeknél lévő kötvényeket, illetve más értékpapírokat is. A hiteleket jellemzően áthidaló megoldásként, likviditási problémák miatt vették fel a cégek, a fenti összegek az elmúlt négy év legmagasabb napi hitelállományát mutatják.

A Bloomberg cikke kiemeli, hogy 2006-ban, az amerikai ingatlanárak csúcspontjakor a tíz legnagyobb bank profitja 104 milliárd dollár volt a tengerentúlon, majd két év múlva 2008-ban több mint hatszor annyi, 669 milliárd dollárnyi állami mentőövet kaptak. A fenti összegekkel elvileg nem lenne probléma, hiszen a Fed célja az volt, hogy az állami likviditással fenntartsák hitelezésüket. Azonban a jelek szerint ez nem valósult meg, jelenleg a bankok ülnek a készpénzen, és saját hasznukra befektetik azt.

Érdekesség, hogy a Fed által a piacra dobott dollárhalomból nem csak a pénzügyi szektor cégei részesültek, bár a listán ők vannak többségben. A Ford például összesen 177 napig tartozott a fednek, a legmagasabb összeget 2008. augusztusának végén ért el az adósság, akkor 7 milliárd dollár volt a cég sara. A Toyota 2009. januárjában átmenetileg 4,6 milliárd dollárral tartozott az amerikai jegybanknak, az elmúlt négy évben pedig összesen 148 napig volt valamekkora adóssága. Mellettük például a McDonald's is kapott a Fed átmeneti segítségéből, illetve a dél-koreai kormány is vett fel hitelt átmentileg.

Európába és Ázsiába is jutott a pénzből

A fentiekből az is kiderül, hogy nem csak amerikai cégek részesültek az 1200 milliárd dolláros likviditási hitelből. A 30 legnagyobb hitelt igénybe vevő cég majdnem fele európai, a Royal Bank of Scotland például a már említett három amerikai nagybank mögött a negyedik a listán, 2008. októberében 84,5 milliárd dollárral tartoztak a Fednek, összesen pedig 661 napon keresztül átlagosan 21,4 milliárd dollárnyi hitelük volt. A skót bank emellett a brit kormánytól is kapott 74 milliárd dollárnyi tőkeemelést.

A svájci UBS szintén 2008 őszén érte el a legnagyobb hitelállományát az amerikai jegybank felé, akkor 77,2 milliárd dollárral tartoztak. Azóta ők is teljes egészében visszafizették az átmeneti segítséget. Jelentős összeghez jutott Európából átmenetileg a Deutsche Bank, a Barclays, a Credit Suisse és a belga Dexia is. A Bloomberg cikke kiemeli még a német Hypo Real Estate esetét:a  bajba jutott cég átmenetileg 28,7 milliárd dollárt kölcsönzött a Fedtől, ez 21 millió dollárt jelentett dolgozónként az 1366 embert foglalkozó pénzintézetnél.

A hírügynökség által nyilvánosságra hozott adatok szerint 2008. december 5-én volt a legnagyobb, 1200 milliárd dolláros a Fed által kihelyezett állomány, az például a 2008-as amerikai költségvetési hiány majdnem háromszorosa volt és meghaladta az összes amerikai bank profitját a 2000-2010 közötti időszakban. Az összeg kapcsán érzékeltetésként azt is közölték, hogy egydolláros bankjegyekkel számolva az összeg 539 úszómedencét töltött volna meg.

A Fed a programokkal kapcsolatban kiemelte: eddig egyik hitelen sem szenvedtek el veszteséget és nem is számítanak arra, hogy a jövőben erre lenne példa. Az amerikai jegybank hozzátette, hogy mostanra szinte az összes hitelt lezárták, azaz a cégek visszafizették a felvett összeget.

A gazdaságban nincs nyoma

A szakemberek szerint a hitelek sikere annak volt köszönhető, hogy a Fed jóval a piaci kamatok alatt nyújtott kölcsönöket. 2008. október 20-án például összesen 113,3 milliárd dollárt helyezett ki az amerikai jegybank 28 napos hitelek formájában 1,1 százalékos kamat mellett. Ezzel egyidőben a bankközi piacon 3,8 százalékos kamat mellett lehetett egyhónapos forráshoz jutni.

A Fed programjának ellenzői többnyire azt kifogásolják, hogy a fenti összegekből szinte semmi nem jelent meg a gazdaságban, hiszen a munkanélküliség nem csökkent jelentősen, a cégek leginkább átmeneti likviditási nehézségeikre használták az összegeket a munkahelyteremtés helyett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!